E-Ticaret SEODijital Pazarlama

Blog SEO: Kapsamlı Rehber

Blog sayfaları, her ne kadar eski popülaritesini kaybetmiş gibi görünse de, bugün bile en çok tercih edilen pazarlama araçlarının başında gelmektedir. Blog sayfası, web sitesi kavramına nazaran kulağınıza daha masum ve daha basit geliyor olabilir. Ancak işin aslı hiç de öyle değildir. Her blog sayfası, aynı zamanda SEO açısından iyileştirilmesi gereken bir web sitesidir. Hazırladığım bu kapsamlı rehber, arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya yükselmenizi sağlayacak Blog SEO’ya dair ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiyi içermektedir.

SEO hakkında tecrübe sahibi olmak için ayhankaraman.com/seo-nedir bağlantısını ziyaret edebilir adım adım örneklerle anlatılmış detaylara ulaşabilirsiniz.

Blog SEO Nasıl Yapılır?

Blog SEO’ya geçmeden önce size hatırlatmak istediğim bir nokta var. Bloğunuz için bir yazı kaleme aldığınızda,  Google’ın onu nasıl anlayacağı konusunda çok da endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü temelde dikkat etmeniz gereken şey, okuyucularınıza gerçekten değer katan içerikler sunup sunmadığınızdır. 

Google, yazılarınızın içeriğiyle değil; biçimiyle ilgilenir. 

Yani Google için ne yazdığınız değil, nasıl yazdığınız daha önemlidir. 

Her zaman, okuyucularınızı önem sıralamanızda ilk sıraya yerleştirin. Onlara ilginç, özgün ve ikna edici yazılar sunmayı hedefleyin. Arama motorları, meselenin ikinci aşamasını oluşturmalıdır.

Blog Yayıncılığı ve İçerik Pazarlaması

Blog SEO hakkında sizinle paylaşacağım bilgilere geçmeden önce, hakkında konuşmak istediğim birkaç konu var. Öncelikle blog yayıncılığının, işletmeniz için taşıdığı kritik önemden bahsetmek istiyoruz. 

Blog yayıncılığının işletmenize sağlayacağı başlıca avantajlar şunlardır:

 • Arama motorlarındaki ulaşılabilirliğiniz, olağanüstü bir oranda artabilir.
 • Mevcut müşterilerinizle iletişiminizi güçlendirirken, yeni müşterilere de kendinizi tanıtabilirsiniz.
 • Sektörünüzde liderlik pozisyonuna yükselebilirsiniz.
 • Tüketicilerin markanızla bağ kurmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Paylaşılmanızı sağlamak için fırsatlar yaratabilirsiniz.

Metin Yazarlığı

İnternet ortamında, SEO Metin Yazarlığı tabiriyle oldukça sık karşılaşmışsınızdır. Web metin yazarının işi, kullanıcıları belirli bir ürün veya hizmet için ikna edebilen, zengin bilgiler içeren güçlü metinler yazmaktır. 

SEO ise, bu işin yerine geçebilecek başlı başına bir araç değildir. Ancak editöre ve yazara, kelimeleri ve makale düzenini arama motorları lehine nasıl optimize edebileceği konusunda rehberlik eden stratejik bir araçtır. 

Bu yazıyı yazma sebebim, size nasıl metin yazılacağını öğretmek değil, metinlerinizi optimize etmenizi sağlayacak Blog SEO’ya dair her türlü ipucunu sizinle paylaşmaktır. 

Blog SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Blog SEO, arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için, blog içeriği yazma ve yazılan içeriği optimize etme işlemidir. Anahtar kelime araştırması, sayfa içi SEO ve blog dışından bağlantı alma gibi işlemler, blog SEO için yapmanız gereken başlıca görevlerdir.

Bir bloğa trafik çekmek için başvurabileceğiniz birçok yol olmasına rağmen, arama motorları en istikrarlı trafik kaynağıdır. İnsanların aradığı anahtar kelimeleri içeriklerinizde kullanırsanız; yayınlarınız, Google’dan ciddi bir oranda trafik çekecektir.

Blog SEO’ya Uygun Yazılar Nasıl Yazılır?

Eski yöntemlerle yazıp yayınladığınız bir blog yazısının, Google üzerinden binlerce kişiye ulaşmasını bekleyemezsiniz. Günümüz blog yazarlığı artık böyle işlememektedir. Yazılarınızın üst sıralarda görünme şansını arttırmak için, belli araştırmalar yapmanız ve sonrasında SEO uyumlu blog yazıları yazmanız gerekmektedir.

SEO uyumlu blog içerikleri oluşturmak, şu 5 adımı içermektedir:

 1. Anahtar Kelime Çalışması Yapın
 2. Arama Amacını Kontrol Edin
 3. Bir Format ve Açı Belirleyin
 4. Verilere Dayalı Bir Taslak Oluşturun
 5. Yazınızı Yazın

Anahtar Kelime Çalışması Yapın

Yazdığınız her blog yazısı, bir ana anahtar kelime için optimize edilmelidir. Ve bu anahtar kelime, insanların sıklıkla arattıkları ve aratmaya devam edecekleri bir şey olmalıdır. Sonuçta, kimsenin ilgi göstermediği ve aratmadığı bir konu için trafik almak imkânsızdır. 

Anahtar Kelime Araştırması

Peki, hangi anahtar kelimelerin sıklıkla tercih edildiğini nasıl belirleyeceksiniz? Bu konuda yararlanabileceğiniz çok sayıda eklenti mevcuttur. Aşağıda gördüğünüz araçlardan her birini, anahtar kelime çalışmalarınız için rahatlıkla tercih edebilirsiniz:

 • Ahrefs
 • Google Keyword Planner
 • Google Search Console
 • SEMRush
 • KeywordTool.io

Örneğin Ahrefs aracını kullanmak için, arama kısmına bloğunuzla ilgili birkaç temel kelime ve kelime öbeğini yazın. Ardından Phrase Match (Sıralı Eşleşme) anahtar kelime raporunu inceleyin. 

Mesela, seyahat temalı bir bloğa sahipseniz, “ana” anahtar kelimeleriniz şunlar olabilir:

 • Gezi
 • Gezi rotası
 • Seyahat
 • Avrupa 
 • Yaz tatili
 • Tatil
 • Tur

Bu anahtar kelimeleri Ahrefs aracında arattığınızda, karşınıza milyonlarca destekleyici anahtar kelime çıkacaktır. Ancak sonuçların tümü hakkında yazmaya kalkışmak, çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bu nedenle, sizin için anlamlı olan konuları belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin, bir seyahat temalı bir blog için, “Avrupa maçları” anahtar kelimesi alakalı bir konu değildir.

Bloğunuz yayın hayatına yeni başladıysa, düşük zorluktaki anahtar kelimelere odaklanmanızı tavsiye ediyorum. Bunun için, Anahtar Kelime Zorluğu (KD) filtresini düşük bir değere ayarlayabilirsiniz. 

Arama Amacını Kontrol Edin

Blog gönderilerinize tutarlı bir trafik almak için, Google sonuçlarında üst sıralarda yer almak zorundasınız. Ancak kullanıcılar, bir anahtar kelimeyi arattıklarında, gerçekten blog gönderileri aramıyorlarsa, sıralamadaki şansınız yok denecek kadar azdır.

Bu nedenle, arama yapan kullanıcıların bir blog yazısı mı yoksa başka bir şey mi aradığını anlamanız oldukça önemlidir. Bu adım, arama amacının değerlendirilmesi olarak isimlendirilir.

Kullanıcıların, bir kavramı niye arattıklarını anlayabilmek için; anahtar kelimenizi Google’da aratın ve sonuçları inceleyin. Google’ın çalışma prensibi, aranılan kavramla en alakalı sonuçları sunmak olduğu için, arama sonuçlarını incelemek işinize çok yarayacaktır.

Örneğin, “Avrupa turu” gibi bir anahtar kelimeyi Google’da aratalım.

Karşımıza çıkan sonuçlara göre, “Avrupa turu” diye aratan bir kullanıcının amacının, tur satın almak olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu demek oluyor ki “Avrupa turu” anahtar kelimesinin vurgulandığı bir yazı yazmak, çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Çünkü bu anahtar kelimeyi aratan kullanıcıların, blog gönderisi okumak yerine, Avrupa turu satın almak istedikleri oldukça açıktır.

Blog Ziyaretçi Arttırma

Bir Format ve Açı Belirleyin

Arama yapan kullanıcılar, blog gönderilerini aratıyor olsalar bile, eski teknikler ile bir gönderi yazarak ilk sırada yer alamazsınız. Çünkü bu kullanıcılar, genellikler belirli bir “şey”i ararlar. Yazınız için bir format ve açı belirlemek için, bu kavramların neyi ifade ettiğiniz tam olarak anlamanız gerekmektedir.

Format Belirlemek

Çoğu blog yazısı, aşağıdaki formatlardan birine göre yazılmaktadır:

 • Nasıl yapılır rehberi
 • Adım adım tarif etme
 • Liste
 • Görüş yazısı
 • Karşılaştırma
 • İnceleme yazısı

Kullanıcıların, hangi formatı aradıklarını nasıl öğrenebilirsiniz? Arama sonuçlarını inceleyerek, hangi biçimin baskın olduğunu belirleyebilirsiniz.

Örneğin, “Avrupa gezilecek yerler” diye arama yaptığımızda, karşınıza çoğunlukla liste formatında blog yazıları çıkmaktadır.

Veya “seyahat çantası hazırlama” diye arattığınızda da, adım adım tarif etme veya nasıl yapılır formatında yazılmış blog yazıları görebilirsiniz.

Tabii ki her anahtar kelime için bu kadar net bir sonuca hemen ulaşamazsınız. Bazen farklı formatların bir arada listelendiği sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Bu durumda uygulayabileceğiniz birkaç seçeneğe sahipsiniz:

 1. En üst sırada çıkan formatla devam edebilirsiniz.
 2. İlk 2-3 sonuç arasında ortak bir nokta arayabilirsiniz.
 3. Yazacağınız konuya yönelik en uygun format biçimi için tahminde bulunabilirsiniz.
Açı Belirlemek

Açı belirlemek, format belirlemekten çok daha zordur. Ancak içeriğinizin kullanıcılara ulaşmasında çok daha etkilidir.

Yazınız için uygun açıyı nasıl belirleyebilirsiniz? Bu sorunun sırrı da, yine arama sonuçlarında (SERP’lerde) yatmaktadır. 

Arama sonuçlarında karşınıza çıkabilecek bazı içerik açıları şunlardır:

 • Kişisel Deneyim → Seyahat ettiğim en güzel 10 şehir
 • En İyi → 7 En İyi Seyahat Acentesi
 • Uzman Yorumu → Turizm uzmanından Karadeniz turu önerisi
 • Yeni Başlayanlar için → Yeni başlayanlar için valiz hazırlama ipuçları
 • Belirli Bir Sonuç → İzmir gezi rotası
 • Denenmiş ve Test Edilmiş → En ucuz tatil deneyimleri
 • Yenilik → 2021 yaz turizm trenleri

Ancak, baskın bir yazı açısı göremeyeceğiniz çok sayıda SERP vardır. Bu durumda, doğru açıyı belirleyebilmek için en iyi tahmininizi yapmaya çalışın.

Verilere Dayalı Bir Taslak Oluşturun

Blog yazılarınızı, hangi çerçeveye göre yazacak olduğunuzu belirlemek, yazma işlemini çok daha kolay hale getirecektir. Sadece kendi içgüdülerinize dayanarak, bir taslak oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, kullanıcıların gerçekte ne aradığını anlamak ve elde ettiğiniz verileri kullanarak bir taslak oluşturmak her zaman daha iyidir.

SEO Verileri

Verilere dayalı bir taslak oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yol vardır:

 • Ortak alt başlıkları inceleyebilirsiniz.
 • Ortak anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Ortak Alt Başlıkları İnceleyebilirsiniz

Alt başlıklar, metin içindeki alt konuları sınıflandırmak için kullanılmaktadır. Aradığınız anahtar kelime için, farklı yazılarda ortak alt başlıklar görüyorsanız, bu muhtemelen kullanıcıların aradığı bir şeydir.

Örneğin “Vizesiz Gidilebilecek Avrupa Şehirleri” alt başlığı, “Avrupa gezi rotası” için üst sıralardaki yazılarda ortak olarak yer alan alt başlık olabilir.

Aynı anahtar kelimeyi vurgulayacağınız bir içerikte, ortak olarak farklı yazılarda bahsedilmiş bir konuya değinmek, muhtemelen hem sizin için hem de okuyucularınız için çok faydalı olacaktır. 

Alt başlıkları inceleme sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız, bir gönderideki tüm alt başlıkları görmek için Ahrefs SEO aracını kullanabilirsiniz.

Ortak Anahtar Kelimeleri İnceleyebilirsiniz

Bir anahtar kelimeyi arattığınızda, Google’ın ilk sayfasında yer alan sonuçların çoğu, konunuzla ilgili çok aratılan diğer anahtar kelimeleri içermektedir. Bu anahtar kelimelerden bazıları, blog yazınıza eklemek isteyeceğiniz alt başlıkları temsil etmektedir. 

Ortak anahtar kelimeleri tespit etmek için, ilk bölümde bahsettiğim araçlardan yararlanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz alt başlıklara ve ortak anahtar kelimelere göre, bir yazı taslağı oluşturabilirsiniz.

Yazınızı Yazın

Nihayet, ilk taslağınızı yazmak için klavye tuşlarına basmaya başlayabilirsiniz. Neyse ki önünüzde, veriye dayalı bir taslak olduğu için, anahtar kelimelerle ilgili yapmanız gereken ekstra bir işlem yok. Sadece tek yapmanız gereken, taslağınıza bağlı kalarak, başlıkların altını doldurmaktır.

Blog Yazılarınızı Nasıl SEO’ya Uygun Hale Getirirsiniz?

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, işin zor kısmını veriye dayalı bir taslak oluştururken zaten tamamladınız. Ancak yazınızın, Google’da hak ettiği bir sıralamada listelenmesini sağlamak için birkaç optimizasyon daha yapmanız gerekmektedir.

Hazırladığınız bu güzel yemeği, hafif bir tatlıyla taçlandırmak için takip edebileceğiniz SEO kontrol listesi şu şekildedir:

 1. Başlıklarda Anahtar Kelimenizi Kullanın
 2. Başlık Etiketini Kısa Tutun
 3. Her Zaman Yeşil Bir URL Kullanın
 4. Etkileyici Bir Meta Açıklama Oluşturun
 5. Görselleri Optimize Edin
 6. İçindekiler Kısmı Ekleyin
 7. Bağlanabilir Snippet’ler (Parçacıklar) Ekleyin
 8. Şema İşaretlemesi Ekleyin
 9. Dâhili Bağlantılar Ekleyin

Başlıklarda Anahtar Kelimenizi Kullanın

WordPress gibi çoğu blog platformu, sayfanızın başlığını H1 olarak algılamaktadır. Bu nedenle anahtar kelimenizi başlıkta kullanmak zorundasınız.

Daha önce yayınladığım yazılardan herhangi birini okuduysanız, çoğu başlıkta anahtar kelimeye yer verdiğimi büyük ihtimalle fark etmişsinizdir. 

Peki, anahtar kelimeyi başlıkta kullanmak, üst sıralarda görüntülenmenizi sağlamak için tek başına yeterli midir? Kesinlikle hayır, ancak bunu başarabilmeniz için büyük yardımı dokunacaktır.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelimenizi olduğu gibi başlıkta kullanmak zorunda olmadığınızı lütfen unutmayın. Okuyuculara kolaylık sağlamak için, bazen bir varyasyonunu kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Örneğin, anahtar kelimeniz “vegan yemek tarifleri” olduğunu varsayalım. Bu ifadeyi birebir başlığınızda kullanmaya çalışmanıza gerek yoktur. “Veganlar için 10 Lezzetli Yemek Tarifi” şeklinde bir varyasyon da kullanabilirsiniz.

Başlık Etiketini Kısa Tutun

Başlık etiketleri, yazınızın arama sonuçlarında görünen yüzüdür. Kullanıcının, gönderinize tıklama kararı almasında büyük rol oynamaktadır. 

WordPress gibi çoğu blog platformu, yazınızın başlığını başlık etiketi olarak ayarlamaktadır. Bu uygulamanın, sizin için iyi tarafları olsa da, başlığınız çok uzunsa yarıda kesilebilir.

Bağlığınızın yarıda kesilmesini önlemek için, WordPress’te Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz. Arama sonuçlarında, başlığınızın kısa bir versiyonunun görünmesi için “title” kısmından gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz.

Her Zaman Yeşil Bir URL Kullanın

Daha önce, kafa karışıklığı yaratan böyle bir başlık gördünüz mü?

SEO Uyumlu Başlık Kullanımı

Gönderi başlığı, içeriğin 2021 yılına ait olduğunu iddia etse de, gönderi URL’si bu yazının 2017 yılında yayınlandığını söylemektedir. 

Bu URL’yi Ahrefs aracının İçerik Gezgini işlevinde incelediğimizde, bu yazının ilk kez 2017’de yayınlandığını ancak 2021’de güncellendiğini rahatlıkla görebiliriz.

Yazar, yazısını ilk kez yayınlarken her zaman geçerli bir URL kullanmadığı için, URL’de “2017” yılı durmakta ve bu yüzden yazı güncellenmiş olmasına rağmen “eski” olarak görünmektedir. 

Güncelliğini yitirmeyen ve her zaman yeşil kalan URL’ler kullanmak, işte bu nedenle önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, URL’nizde sadece anahtar kelimelere yer vermektir. Bu ayrıca, URL’nin arama sonuçlarında kısaltılmasını da en aza indirmektedir.

Etkileyici Bir Meta Açıklama Oluşturun

Meta açıklamalar, arama sonuçlarında görünen, içeriğinizin ne olduğunu açıklayan metinlerdir.

Meta Açıklaması Nasıl Yapılır?

Etkileyici bir meta açıklama hazırlamak, arama sonuçlarından tık alma şansınızı arttırmaktadır. Çünkü rakiplerinize göre, okuyucuları daha iyi ikna edebilmenize olanak tanımaktadır.

Etkileyici bir meta açıklama hazırlamak için, anahtar kelimenizi arattığınızda üst sıralarda çıkan sonuçların açıklamaları arasındaki ortak noktaları belirleyebilirsiniz.

Görselleri Optimize Edin

Bloğunuzda kullandığınız görselleri, erişilebilirlik için optimize etmeniz gerekmektedir. Bu sayede, Google Görseller üzerinden de bloğunuza belli bir oranda trafik çekebilirsiniz.

Resimlerinizi, şu adımları uygulayarak optimize edebilirsiniz:

 • Açıklayıcı dosya isimleri kullanın. Örneğin IMG_17356.jpg yerine roma_colosseum.jpg şeklinde isimlendirmeler yapabilirsiniz.
 • Açıklayıcı metinler ekleyin. Görme zorluğu yaşayan kullanıcılarınız için, görsellerin altına birkaç kelime açıklama ekleyebilirsiniz. Örneğin Kolezyum, Roma/İtalya gibi.
 • Boyutlarını küçültün. Görsellerinizi sıkıştırmak için, ShortPixel veya EWWW Image Optimizer gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

İçindekiler Kısmı Ekleyin

İçindekiler kısmı, yazılarınızın alt başlıklarına bağlantı vermenizi sağlarken aynı zamanda okuyucuların aradıkları bilgiyi bulmaların yardımcı olmaktadır. 

Easy Table of Contents gibi ücretsiz eklentiler, hemen hemen her içerik için kolaylıkla içindekiler tablosu ekleyebilmenizi olanak tanır.

UX avantajlarının yanı sıra; içindekiler kısmı, SERP’lerde sitenizdeki bağlantıların tıklanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu, potansiyel olarak daha fazla organik tıklama kazanmanızı sağlamaktadır.

Bağlanabilir Snippet’ler Ekleyin

Bağlanabilir Snippet’ler, kullanıcıları blog yazılarınıza bağlantı vermeye teşvik eden bilgi dolu bölümlerdir.

Sıralamaya etki eden bir faktör olarak bilindiği için, bu bölümden daha fazla bağlantı almanız önemlidir. Google, dış kaynaklardan bağlantı almanın ne kadar önemli olduğunu birçok kez vurgulamıştır. 

Şema İşaretlemesi Ekleyin

Şema işaretlemesi, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına ve sonuçlarda daha iyi sergilemesine yardımcı olan bir koddur.

Blog gönderileri için şema işaretlemesinin temel kullanımı, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi zengin Snippet’ler kazanmaktır:

Zengin Snippet Rich Snippet Şema İşaretlemesi

Zengin Snippet’ler, kullanıcıların ilgisini yüksek oranda çekmektedir. Bu sayede aldığınız tık sayısını arttırarak, blog yazılarınızın daha fazla organik trafik almasına yardımcı olabilirsiniz.

Dâhili Bağlantılar Ekleyin

Dâhili bağlantılar, bir sayfadan veya aynı alanda yayın yapan bir siteden bir diğerine yönlendirilen bağlantılardır. Web sitelerinin yetkinliğini arttırdıkları gibi, Google’ın bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı oldukları için de önemlidir.

Bu nedenle, bloğunuzda yayınladığınız her gönderiye dâhili bağlantı eklemeyi göz ardı etmemelisiniz. 

Yazılarınıza bağlantı eklemek için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz araç vardır. Örneğin Ahrefs’in Web Yöneticisi Araçları’ndan Site Denetimi’ni kullanarak, kolay ve ücretsiz bir şekilde bağlantı ekleyebilirsiniz.

Blog Gönderilerinizin Sıralamasını Nasıl Koruyabilirsiniz?

Blog SEO için yapacaklarınız, tek seferlik bir işlem değildir. Gönderinizi ortaya çıkardıktan ve optimize ettikten sonra, işinizin bu noktada biteceğini düşünüyorsanız, biraz yanıldığınızı söyleyebilirim. Blog yayınlarınızın Google’da üst sıralarda yer almasını sağlamak ve bu sıralamayı korumak devam eden bir süreçtir.

Blog gönderilerinizin sıralamasını iyileştirmek ve korumak için yararlanabileceğiniz taktiklerden bazıları şunlardır:

 1. Yayınlarınızı Düzenli Olarak Güncelleyebilirsiniz
 2. Öne Çıkan Snippet’leri Optimize Edebilirsiniz
 3. İçerik Merkezleri Oluşturabilirsiniz
 4. Daha Fazla Bağlantı Oluşturabilirsiniz

Yayınlarınızı Düzenli Olarak Güncelleyebilirsiniz

Bloğumu bir süredir takip ediyorsanız, blog yayınlarımızı düzenli olarak güncellediğimi ve yeniden yayınladığımı fark etmişsinizdir.

Bunu yapmamın sebebi, elde edilen yüksek sıralamaların nadiren uzun bir süre korunmasıdır. Yayınlanan her yazı genellikle, zaman içinde yeni olma niteliğini kaybederek güncelliğini yitirmektedir. Bu da sıralamalarda ve organik trafikte sert bir düşüşe neden olmaktadır.

Ayrıca, arama amacını yanlış değerlendirmiş olabileceğim gönderileri de revize ettikten sonra yeniden yayınlamayı tercih ediyorum.

Öne Çıkan Snippet’leri Optimize Edebilirsiniz

Öne çıkan Snippet’ler, bazı arama sonuçlarının en üstünde görünen kısa bilgi bölümleridir. Genellikle ilk 10’da listelenen sayfalardan birinden alınır ve arayan kişinin sorusuna kısa ve öz bir yanıt vermeyi amaçlamaktadır.

Blog gönderinizin öne çıkan Snippet’lerini optimize ederek, arama sonuçlarında en üst konumda listelenmenizi sağlayabilirsiniz.

Yayınlarınızda öne çıkan Snippet’ler için en mantıklı seçenekleri bulabilmek için izleyebileceğiniz en basit yol şu şekildedir:

 1. Bloğunuzu Ahrefs’in Site Gezgini’ne bağlayın.
 2. Organik Anahtar Kelimeler raporunu görüntüleyin.
 3. Öne çıkan Snippet’lere sahip, sıralamada yer almayan anahtar kelimeleri filtreleyin.

İçerik Merkezleri Oluşturabilirsiniz

İçerik merkezleri, belirli bir konuyla ilgili birbiriyle bağlantılı blog gönderileri koleksiyonudur. Şu üç bölümden oluşmaktadır:

 1. Geniş bir konuyla ilgili “ana” gönderi
 2. Geniş konunun bölümleriyle ilgili alt gönderiler
 3. Ana gönderi sayfasının alt bölümlerine giden dâhili bağlantılar

Birçok SEO uzmanı, blog gönderileri için bir içerik merkezi oluşturmanın, merkezde kullanılan tüm gönderiler için sıralamaları iyileştireceğine inanmaktadır. 

Daha Fazla Bağlantı Oluşturabilirsiniz

Kaliteli Backlink’lerin (geri bağlantı), bloğunuzun sıralamasını yükselttiği oldukça açıktır. Bu yüzden, sizden daha kaliteli bağlantılara sahip yayınları geçmekte zorlanabilirsiniz. 

Peki, rakip sayfaların kaç bağlantıya sahip olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Bunun öğrenebilmeniz için de yine yardımınıza Ahrefs yetişmektedir. Ahrefs’in Anahtar Kelime Gezgini’nde hedef anahtar kelimeniz için rakiplerinizin kaç farklı alan adından bağlantı aldığını görüntüleyebilirsiniz.

Blog SEO çalışmalarınızda, başarılı bir sonuç alabilmenin altın kuralı, çalışmalarınızı tutarlı bir şekilde sürdürmenizdir. Blog yazılarınızı anahtar kelime odaklı yazmanız, optimize etmeniz ve güncellemeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemler biraz zamanınızı alacaktır ve bir anda üst sıralarda konumlanmanızı sağlamayacaktır. Ancak, bloğunuza istikrarlı bir şekilde organik trafik çekebilmenizin hemen hemen tek yolu da budur.

Son olarak, bloğunuz yayın hayatına yeni başladıysa ve kendi alanınızda henüz yetkili bir konumda değilseniz, rekabeti düşük anahtar kelimelerle başlamanızı tavsiye ediyoruz.

SEO hakkında sormak istediğiniz bir soru varsa, sizi yorumlar kısmında bekliyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu