Dijital PazarlamaE-Ticaret SEO

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şu anda bu yazıyı okuduğunuza göre, organik arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü iyileştirmek istiyorsunuz. Bu sebeple de SEO çalışmalarınız için profesyonel yardım almaya karar verdiniz. Ama nasıl bir tercih yapacağınız ve size nelerin teklif edileceği hakkında aklınız biraz karıştı. Hazırladığımız bu kapsamlı rehberde SEO ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde sizin için açıklıyoruz.

Mevcut trafiği web sitenize çekebilmek, hatta web sitenizdeki belli bir alana yönlendirebilmek özel bir ilgi gerektirmektedir. SEO, bu amaçla geliştirilmiş optimizasyon stratejilerinin tamamını kapsamaktadır. SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için SEO Nedir? isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

SEO’ya yatırım yapmak, her işletme için mantıklı bir karardır. Çünkü zekice tasarlanmış bir SEO stratejisi, zaman içinde daha pahalı hale gelen Tıklama Başına Maliyet masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yani SEO, yalnızca trafik kaynağı yaratmak için kullandığınız bütçeyi azaltabilmeniz açısından bile çok önemlidir.

SERP’lerde iyi bir sıralama elde edebilmek için, arama optimizasyonu konusunda deneyimli SEO ajanslarından destek alabilirsiniz. Bu noktada kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

“Peki, çalışacağım SEO ajansını nasıl seçebilirim? Yeni stratejilerini test etmek için sizi kullanacak olanlardan, profesyonel olanları nasıl ayırt edebilirsiniz?

Yapacağınız yatırımın boşa gitmemesi için dikkat etmeniz gerekenlere geçmeden önce, konuyu biraz geriye sararak, internette henüz var olmadığınız o döneme dönelim. Dijital dünyada var olabilmenin en eski ve en işe yarar yöntemini sizin için açıklıyoruz.

Evet, bildiniz! 

Blog açma hakkında konuşacağız.SEO Ajansı Blog

Blog Açma Yöntemleri

Bugünün dünyasında, kendi bloğunuzu açmak için bir teknoloji uzmanı olmanıza gerek yoktur. İletecek bir mesajınız varsa ve bu mesajı iyi yönlendirebilirseniz, doğru adımları uygulayarak sıfırdan başarıya ulaşabilirsiniz.

Blog açmak, bir marka ya da işletme sahibi değilseniz bile internette var olabilmenizi sağlamaktadır. Birçok platform, ücretsiz bir şekilde bloğunuzu sıfırdan oluşturabilmenize olanak tanımaktadır. Tabii bu işlemleri sizin adınıza yürütecek profesyoneller ile de çalışmanız mümkündür. İkinci seçenekte, yapmanız gereken iş yükü azaldığı için, paylaşacağınız içeriklere daha zaman ayırabilirsiniz.

Bu bölümde sizlere, ücretsiz ve ücretli blog açma yöntemlerini açıklayacağız.

Ücretsiz Bir Şekilde Blog Açmak

Siz yeter ki web dünyasına adım atmak isteyin. Bloğunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz araca sahipsiniz. Bu tarz araçların en büyük avantajı, hazır şablonlara ve alt yapı hizmetlerine sahip olmalarıdır. Bu sayede herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan, hayalinizdeki bloğu, bilgisayar ekranına yansıtabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Ücretsiz Platformlardan Bazıları şunlardır:

 • WordPress
 • Blogger
 • Tumblr
 • Wix
 • Medium

WordPress İle Blog Açmak

WordPress, tüm dünyadaki web sitelerinin yaklaşık %26’sı tarafından kullanılmaktadır. Sadece küçük girişimciler tarafından değil, Sony Music gibi dünyaca ünlü şirketlerin de tercih ettiği bir platformdur. Bu nedenle, WordPress kullanarak ücretsiz bir blog açmaya karar verirseniz, işini bilen bir şirketle çalışacağınız için yeni maceranıza adımlarınızı doğru atarak başlayacaksınız.

Wordpress Blog Açmak

Wordpress’i Öne Çıkan Özellikleri:
 • WordPress, SEO için birçok açıdan optimize edilmiştir. Yapmanız gereken işlemlerin birçoğu sizin adınıza çoktan yapılmıştır.
 • Kullanımı kolaydır ve bloğunuzu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.
 • Geniş şablon ve eklenti kütüphanesiyle ihtiyaç duyduğunuz çok sayıda araca hiç zorlanmadan erişebilişiniz.
 • Ücretsiz ve Premium temalar sayesinde, web siteniz için hayalinizdeki tasarımı oluşturmakta hiç zorlanmazsınız.

Bu platformun en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır. Bununla birlikte ilerleyen aşamalarda ödemeniz gereken bazı ücretler karşınıza çıkacaktır. Örneğin hosting (barındırma) ve domain (alan adı) için bazı ödemeler yapmanız gerekecek. Ancak WordPress ile blog açmayı tercih ederseniz, sitenizi nasıl oluşturacağınız konusunda oldukça özgür olacaksınız.

Ayrıca, WordPress’te oluşturacağınız blog sitesini istediğiniz ölçüde büyütebilirsiniz. Yayınladığınız ilk gönderiden, yayınlayacağınız bininci gönderiye kadar sorunsuz ve istediğiniz hızda performans gösterecektir.

Blogger ile Blog Açmak

Blog açmak için kullanabileceğiniz diğer bir ücretsiz platform ise Blogger’dır. Blogger, Google tarafından sunulan ücretsiz bir blog platformudur. Blogger ile blog açmak için ihtiyacınız olan tek şey Google hesabıdır.  Bloğunuzun oluşumunu tamamlamak için birkaç tıklama yapmanız yeterli olacaktır. Ardından ilkyazınızı kullanıcılarınız ile paylaşmaya hazırsınız.

Bu platformun en büyük avantajı kurulum kolaylığıdır. İşte tam da bu nedenle, oluşturacağınız blog sayfası çok profesyonel bir görünüme sahip olmayacaktır.

WordPress’ten daha kolay bir platform kullanmak istiyorsanız, Blogger sizin için en doğru tercihtir. Çünkü WordPress’ten bile daha kolay bir araç kullanmak isteyenler için tasarlanmıştır. Bu yüzden hosting servisi ve domain almanıza bile gerek yoktur.

Maalesef ki Google, bloğunuzu özelleştirmeniz için ek araçlar kullanmanıza izin vermez. Bununla birlikte zaten basit bir platform kullanmayı istediğiniz için, Blogger’ın sunduğu araçlar işinizi görecektir.  Ancak bloğunuzun çok profesyonel bir görünüme sahip olmaması, onu kazanca çeviremeyeceğiniz anlamına da gelmez. Google Ads hesabınız ile bloğunuzda Banner’ların yer almasına izin verebilirsiniz. Bu sayede aldığınız ziyaretçi sayısına göre bir kazanç elde edebilirsiniz.

Tumblr ile Blog Açmak

Kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan bir diğer ücretsiz platform ise Tumblr’dır. Bir dönem yakaladığı popülerliği biraz kaybetmiş gibi görünse de, hala daha hoş görünümlü bir blog oluşturmanıza izin veriyor.

Tumblr, herhangi bir web sayfasından alıntı yapabileceğiniz çok gelişmiş sosyal işlevler sunmaktadır. Facebook duvarınızın kullanım mantığına oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Ancak gönderi paylaşımının kolaylığına aldanıp, çok sayıda paylaşım yapma hatasına düşebilirsiniz. Bu da kullanıcıların ilgisini kaybetmenize neden olabilir.

Tumblr’ın Öne Çıkan Özellikleri:
 • Oldukça kolay bir kullanım mantığına sahiptir.
 • Sosyal ağlar ile çok iyi entegre olur. Yayınladığınız içerikler ilgi çekiciyse dışarıdan gelecek trafiği beklemeden Tumblr kullanıcılarından geri bildirim alabilirsiniz.
 • Kolay bir şekilde ayarlayabileceğiniz harika görsel elemanlara sahiptir. Az yazıp, çok görsel paylaşmayı seven tasarımcı, fotoğrafçı, sanatçı gibi kişiler için daha uygundur. Çünkü Tumblr yapısı gereği daha görsel odaklıdır.

Bununla birlikte Tumblr’da blog açmanın bazı dezavantajları da vardır. Örneğin Tumblr topluluğundan takipçi kitlesi edinebilmeniz biraz zaman alacaktır. Ayrıca kullanıcıların yaş ortalaması 25’in altındadır. Hedef kitlenize uygunsa tabii ki bu kötü bir özellik sayılmaz.

Ek olarak, diğer blog oluşturucular gibi entegre bir istatistik sistemi yoktur. Yani sizinle etkileşime geçmeyen ziyaretçilerinizi fark etmekte biraz zorlanabilirsiniz.

Wix ile Blog Açmak

Wix, sürükle bırak mantığında çalışan görsel elemanlara sahip, bir diğer ücretsiz blog oluşturucudur. İhtiyaçlarınıza göre otomatik olarak sayfalar oluşturan bir yapay zekâya sahiptir. Bu sayede profesyonel görünümlü blog sayfaları oluşturmanıza olanak tanır.

Wix’in Öne Çıkan Özellikleri:
 • Wix’in resmi web sitesine üye olduktan sonra, cevaplandırmanız için size bir dizi soru sorulur. Verdiğiniz cevaplara göre, blok oluşturma adımları size için özel olarak oluşturulur.
 • Kısa sürede ancak profesyonel görünüme sahip bir blog sayfası oluşturmak için kullanabileceğiniz popüler bir platformdur. Bu konuda hiç bilgi sahibi olmasanız bile rahatlıkla kullanabileceğiniz bir araçtır.
 • Çok sayıda özelleştirilebilir şablona sahip olduğu için sıfırdan bir blog sayfası oluşturmanıza izin verir.
 • Sitenizin işlevini geliştirebilmek için entegre edebileceğiniz birçok eklenti seçeneğine sahiptir.

Wix ile blog açmanın dezavantajları ise yok diyebileceğim kadar azdır. Web tasarımı konusunda iyi derecede deneyim sahibiyseniz, isteklerinizi karşılama da yetersiz kalabilir. Ayrıca hosting ve domain satın almak için belli bir ücret ödemeniz gerekir.

Kısa sürede profesyonel görünümlü bir blog sayfası oluşturup, yayın hayatına başlamanız için doğru tercih olacaktır. 

Ücretsiz Blog Açma Rehberi

Medium ile Blog Açmak

Medium, istediğiniz yazıları yayınlamanıza olanak sağlayan, kullanımı kolay ve ücretsiz bir platformdur. Büyük teknik gereksinimlere ihtiyaç duymadan kısa sürede blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.

2012’de Twitter’ın kurucu ortağı Evan Williams tarafından hayata geçirilmiş bir blog hizmetidir. Çıkış fikri, Twitter’ın izin verdiğinden daha uzun içerikler yazacak bir sistem oluşturmaktır.

Amatör ya da profesyonel, tüm seviyelerdeki yazarları bir araya toplamış bir platformdur. Medium’un öne çıkan özelliği kullanım kolaylığıdır. Kurucu Willams, söyleyecek bir sözü olan insanlar için kullanımı olabildiğince kolay bir hizmet sunmak istemiştir.

Medium’u ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz, ancak seçtiğiniz hizmet türüne göre sağlanan özelliklerde bazı farklılıklar vardır. Yayınladığınız içerikleri kimlerin okuyabileceği konusunda farklı seçeneklere sahipsiniz. İsterseniz sadece Premium abonelerin okuması için yazılar yayınlayabilirsiniz.

Medium kendi sosyal topluluğuna sahip olduğu için kendine özel bir kazanç sistemi vardır. Blog sayfanıza Google Ads Banner’larını ekleyemezsiniz, ancak platformun kendi sistemi içinde para kazanabilirsiniz.

Ücretli Bir Şekilde Blog Açmak

Kendi bloğunuzu açmak, kendinize ait kişisel bir web sitesi oluşturmak demektir. Bu amaç doğrultusunda birçok ücretsiz araç kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir harcama yapmadan bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Süreci tek başınıza yürütmek, bir yerde tıkanmanıza sebep olabilir.

Kullandığınız platform size, iyi görünümlü bir blog sayfası oluşturma fırsatı verir. Ancak kendi bloğunuz üzerinden kazanç elde etmeye başlamanız çok zaman alacaktır. Çünkü bloğunuzun teknik boyutunu takip etmediğiniz sürece kazanç elde etmeye başlamanız güçleşmektedir. 

Açtığınız bloğu profesyonel olarak ele alıyorsanız, bu konuda danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye edieriz. Yeni çıktığınız bu yolculukta uzman kişilerle iş birliği yapmak, süreci daha bilinçli bir şekilde yürütebilmenizi sağlar.

Blog açma konusunda destek almayı düşünüyorsanız Site Destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Site Destek’in, dijital sektörün farklı alanlarında uzmanlaşmış kalabalık ekibi, ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere erişmenizi sağlayacaktır.

Profesyonel Blog Açmak

Bloğunuzun Trafiğini Arttırma Yöntemleri

Kendi bloğunuzu oluşturmak, oluşturduktan sonra yapmanız gerekenlere göre nispeten daha kolaydır. Ancak bloğunuzu açtıktan sonra aşmanız gereken asıl zorluk, bloğunuzun trafiğini nasıl arttıracağınızı bulmaktır. Bu konuda çok endişelenmenize gerek yok. Hedeflediğinizin ziyaretçi sayısına ulaşmak için pazarlama uzmanı olmak zorunda değilsiniz.

Şu adımları uygulayarak blog trafiğinizi kısa bir süre içinde arttırabilirsiniz:

 • Hedef Kitlenizi Analiz Edin
 • Kapsamlı İçerikler Oluşturun
 • Blog Tasarımınızı Temiz ve Düzenli Tutun
 • Anahtar Kelime Analizi Yapın

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Bloğunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için hedef kitlenizi ve ne aradıklarını anlamanız önemlidir.  Kendinize şu soruları sorarak, hedef kitlenizle ilgili bir hızlı bir çıkarım yapabilirsiniz:

 • Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor? Kaç yaşındalar, ne iş yapıyorlar?
 • Aradıkları hangi sorunlar için çözüm önerileri sunuyorsunuz?
 • Ne tarz içeriklere ilgi duyuyorlar?
 • Sorularının cevaplarını nasıl arıyorlar?

Kapsamlı İçerikler Oluşturun

Kullanıcıların ve arama motorlarının aradığı en önemli şey kaliteli içeriklerdir. Blog sayfaları için kaliteli içerikler bir konuda tüm detaylara sahip yazılardır. Çünkü bu tarz yazılar, kullanıcılar için son derece faydalıdırlar.

Örneğin nasıl yapılır rehberleri, öğretici – karşılaştırıcı yazılar, görüş yazıları gibi içerikler kullanıcıların ilgisini çeken kapsamlı içeriklerdir. 

Ayrıca yazılarınızı görsel olarak daha çekici hale getirmek için fotoğraflar, grafikler ve infografikler ile destekleyebilirsiniz.

Blog Tasarımınızı Temiz ve Düzenli Tutun

Birçok blog oluşturma aracı, kullanıcılarına harika tema seçenekleri sunmaktadır. Yeni başlayan kişilerin birçoğu gösterişli görünen temaların daha fazla ilgi çekeceğini düşünür. Ancak bu tarz tasarımlar blog sayfanız için en doğru seçenekler olmayabilir.

Kötü blog tasarımı, görüntülenme sayınızı azaltarak kullanıcıların bloğunuzda daha az zaman geçirmelerine sebep olur. İyi bir tasarım ise, daha fazla içeriğinizin keşfedilmesine ve bloğunuzda daha fazla zaman geçirilmesine yardımcı olur.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir tekniktir. Kullanıcıların arama yaparken kullandıkları belirli kelime ve kelime öbeklerini keşfetmenize yardımcı olur.

Yayın hayatına yeni başlamış yazarlar, bu konuda yürüttükleri tahminlere güvenirler. Ancak bu yolu tercih ederseniz, yazılarınızın büyük çoğunluğu arama motorlarında iyi bir performans sergilemeyecektir. Yeterli bir anahtar kelime çalışması yaparak şu avantajlara erişebilirsiniz:

 • Kullanıcıların gerçekten arattıkları anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.
 • Popüler anahtar kelimeleri keşfederek farklı içerik fikirleri bulabilirsiniz.
 • Rakiplerinizi tanıyabilir ve onlardan daha iyi içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Trafiğiniz arttıracağı için uzun vadede daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Şimdi asıl soru şu ki, bu araştırmayı nasıl yapabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yapmak için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ücretli araç vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Google Keyword Planner
 • Google Search Console
 • KeywordTool.io
 • SemRush
 • Questiondb

SEO İlkelerini Uygulayın

SEO, web sitenizi arama motorları tarafından daha tanınır hale getirmenizi sağlayan uygulamaların tümüdür. SEO konusunda kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ücretli araç mevcuttur. Örneğin WordPress için Yoast SEO bu konuda oldukça faydalıdır.

Blog sayfanız için uygulayabileceğiniz SEO adımlarını birçok araç kullanarak belirleyebilirsiniz. Ancak daha bilinçli ve sistematik ilerlemeniz için bu alanda çalışan uzmanlarından destek alabilirsiniz. 

SEO konusunda hizmet talep edebileceğiniz birçok profesyonel bulunur. Özellikle yolun başındayken yardım almak, yazdığınız içeriklerin zaman kaybetmeden keşfedilmesini sağlar. Bu konuda işbirliği yapabileceğiniz birçok SEO ajansı vardır. Ancak hepsinden aynı kalitede hizmet beklemek hata olur. Bazıları sizin sektörünüzde uzman olmayabilir ya da teklif ettikleri hizmet ile sundukları örtüşmeyebilir.

Yaptığınız işbirliğinden başarılı bir sonuç elde etmek için SEO ajansınızı özenle seçmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki bölümde asıl konumuza nihayet geliyoruz: SEO ajansı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

SEO Ajansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 12 Önemli Kriter

Çevrimiçi işinizin cirosunu arttırmak amacıyla, en iyi SEO ajansını seçmenize yardımcı olacak birçok kıstası sizler için inceledik.

Anahtar Kelimeler için Pazar Analizi Yapıyor Olmalarına Dikkat Edin

Anahtar kelimeleri, pazar analizi yapmadan belirleyen ajansları sıklıkla görebilirsiniz. 10-20 anahtar kelime için arama sonuçlarında ilk sayfaya yerleşeceğinizi bile garanti ederler. Bununla birlikte, bunların neredeyse her zaman arama sorgularına yanıt veren anahtar kelimeler olması kafanızı karıştırabilir.

Star isimli bir marka için, bu tarz ajansların önereceği anahtar kelimeler şunlar olabilir:

 • Star çantalar
 • Star
 • Star.com

Bunun gibi sorgularda, kullanıcının marka ile ilgili sonuçları görüntülemek istediği oldukça açıktır. Bu nedenle Google, star.com sitesindeki arama sonuçlarını en üstte gösterecektir.

Aynı şey sizin siteniz için de geçerlidir. Özellikle marka adınızı içeren aramalar yapıldığında, kendinizi üst sıralarda bulmanız oldukça olasıdır. Çünkü web sitenizin doğal indekslemesi, bu tarz aramalar için yeterlidir. Bu yüzden de herhangi bir optimizasyon çalışmasına gerek yoktur.

Sıralama optimizasyonu, stratejik bir temele sahiptir. İlk sayfalarda görünmenizi sağlamayı amaçlayan site içi ve site dışı tekniklerin uygulanmasını gerektirir.

Örneğimize geri dönelim. Çanta pazarı için yapılması muhtemel bir sorgu örneği: “lüks çantalar” anahtar kelimesidir. Bu durumda kullanıcı lüks çanta satan siteleri bulma isteğini dile getirmiştir. Sitenizde bu tarz çantalar satıyorsanız, iyi bir sıralama yakalayabilmek için bu tarz anahtar kelimeler kullanmanız gerekir.

İtiraf etmek gerekir ki az önce “Bulma İsteği” ifadesini tesadüfen kullanmadık.

Google, arama sorgularında kullanıcıların gerçekten neyi bulmak istediklerini yorumlayan Hummingbird Algoritması’nı tanıtmıştır. Başarılı bir SEO ajansının, sadece anahtar kelimeler üzerinde çalışması artık yeterli değildir. Çünkü sizin de anladığınız gibi, anahtar kelime kavramı demek istediğimi karşılamada biraz eksik kalmaktadır. Bugün bir web sitesi, kullanıcıların bulma isteklerine göre optimize edilmelidir. Üzerinde çalışılan anahtar kelimeler de buna karşılık gelmelidir.

İşletmeniz İçin İyi Sıralamaları Öneren SEO Ajanslarını Seçin

CPM reklamcılığından ciddi paralar kazanmadığınız sürece, web sitenizin çok fazla trafiğe sahip olması gerekmez. Yalnızca satış yapmanızı sağlayacak kaliteli bir trafiğe sahip olmanız yeterlidir.

Başarılı bir SEO ajansı, işlem sorgularına atıfta bulunan anahtar kelimeler için pazar analizi yapacaktır. Yani belirli bir şey elde etme isteğini gösteren kelimelerin olduğu bir liste üzerinde çalışacaktır.

Bir örnek olarak şu an okuduğunuz yazıyı ele alalım. Okuduğunuz buna benzer içeriklere, bilgi edinme niyetiyle yaptığınız sorgular sonucu ulaşıyorsunuz. Yani “SEO ajansı nasıl seçilir” gibi bir ifade arattınız ve Google’ın sonuçlarında bu yazıyı buldunuz.

Öte yandan arama kutucuğuna “SEO danışmanlığı fiyatları” diye de bir arama yapmış olabilirdiniz. Bu durumda, belirli bir şeyi satın alma isteğinizi ifade etmiş olurdunuz. Bu tür aramalara eylemsel aramalar adı verilir. Dönüşüm işlemine çok yakın olduğu için rekabetçi olan aramalar arasındandır.

Eylem amaçlı aramalarda iyi konuma sahip olmanız, dönüşüm yakalamanız için oldukça faydalıdır. E-posta pazarlaması yoluyla potansiyel müşterileri harekete geçirme gibi stratejilerden daha kesin sonuçlara sahiptir.

Bu nedenle, işinize en iyi şekilde hizmet etmeyi vaat eden SEO ajanslarına yatırım yapmanızı tavsiye ediyorum.

Sektörünüzde Uzmanlaşmış SEO Ajanslarını Bulun

Belli bir alan üzerinde uzmanlaşmanın kolay olmadığını biliyoruz fakat bazı sektörler deneyime sahip SEO uzmanlarına ihtiyaç duyar. Bu sektörlere örnek olarak turizm, yeme-içme ve şans oyunları sektörlerini verebiliriz.

Bu, bahsettiğimiz alanlarda daha az deneyime sahip iyi SEO ajanslarının size olumlu sonuçlar sağlayamayacağı anlamına gelmemektedir.

Ayrıca ajans üzerinden anlaştığınız danışman ile aranızda bir sorun yaşanması durumunda faaliyetlerinize devam edebilmeniz önemlidir. Bu nedenle anlaştığınız ajansın fazla sayıda danışmana sahip olup olmadığını kontrol edin.

Yerel Bir İşletmeyseniz, SEO Ajanslarının Bu Konuda Eğitim Aldığından Emin Olun

Yerel SEO, belli bir alanda faaliyet gösteren web sitelerinin, Google’daki konumlarını optimize etme çalışmalarıdır.

Yerel Faaliyet Gösteren İşletmelerden Bazıları şunlardır:

 • Restoranlar
 • Oteller
 • Muayenehaneler
 • Hukuk büroları
 • Spor Salonları
 • Yerel mağazalar

Yerel SEO bazı açılardan geleneksel SEO’ya benzese de, genel hatları itibariyle farklı şekilde belirlenir. Yaptığınız yatırımın karşılığını almak için, bu konuda bilgisi olan ajanslarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizinle Görüşmeden SEO Teklifleri Gönderen Ajanslardan Kaçının

Bazı ajansların, müşteri hakkında bilgi edinmeden fiyat vermesi çok ciddi bir hatadır. SEO, Google algoritmasının bir parçası olduğu için pazarlamanın çok öngörülemeyen bir dalıdır. Her an değişebileceği ve rakipler tarafından manevra uygulanabileceği için kesin sonuç garantisi vermek mümkün değildir.

Pazar ve müşteri analizleri yaptıktan sonra bile isabetli tahminler yapmak zordur. Sizinle en azından kısa da olsa bir görüşme yapmayan ajanslardan uzak durmanızı öneririz. Kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir ajansla anlaştığınızdan emin olmalısınız.

Konumlandırma ve İndeksleme Kavramlarını Aynı Sanan Ajanlardan Uzak Durun 

İndeksleme (dizine ekleme) ve konumlandırma, tamamen farklı anlamlara sahip iki farklı kavramdır. Bunları eşanlamlı olarak kullanan ajanslar genelde hiç SEO danışmanlığı yapmamıştır, yaptıysalar da başarılı olamamışlardır.

Konumlandırma web sitenizin ne teklif ettiğini, rakiplerinize göre nasıl farklılaştığını anlatmanızdır. İndeksleme ise web sitenize ait verilerin arama motorları tarafından saklanması ve aratılma durumuna hazır hale getirilmesidir.

Rakiplerinize de Hizmet Sunup Sunmadıklarını Kontrol Edin

Buna dikkat etmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Rakipleriniz için yürütülen SEO çalışmalarıyla, aynı ajanstan alacağınız hizmetle rekabet etmek gerçekçi bir hedef değildir.

Bu, alacağınız hizmetinizin profesyonellik çerçevesinde sunulmayacağı anlamına gelmez. Ancak çıkar çatışmaları görülmesi çok olasıdır.

Önceden Tanımlanmış Sabit Fiyatları Olan Ajanslara Karşı Dikkatli Olun

Her müşteri bir diğerinden farklıdır. SERP’ler de farklıdır ve çok farklı rekabet güçlerine sahiptir. Yerel SEO, geleneksel SEO’ya göre oldukça farklıdır. Bir müşterinin hedefleri, diğer müşterilerin hedefleriyle aynı değildir. Dolayısıyla bir SEO kampanyasının maliyetleri asla herkes için aynı olamaz.

Bazı ajansların sitelerinde SEO danışmanlığı için sabit fiyat sunduklarını görebilirsiniz. Önceden belirlenmiş fiyatlara göre hizmet sunan ajanslara karşı kesinlikle dikkatli olmanızı öneririz. Hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizi bile sormadan size teklif gönderenlerden uzak durmanız gerekir.

Müşteri Yorumlarını Okuyun

Alacağınız bir hizmet için en doğru fikri, o hizmeti sizden daha önce deneyimlemiş birilerinden edinebilirsiniz. Tıpkı bir alışveriş sitesindeki siparişi tamamlamadan önce yaptığınız gibi, sizden önce ajansla çalışmış kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz. Belki de onlarla iletişime bile geçerek, aldıkları hizmetten memnun kalıp kalmadıkları hakkında detaylı sorular sorabilirsiniz.

Ajansın Çalışma Yöntemlerini Sorgulayın

Bugünkü SEO çalışmaları, 10 yıl öncekiler ile aynı değildir. Google’ın yaptığı son güncellemeler, arama sonuçlarının sıralanma şeklini tamamen değiştirdi. Sonuç olarak, bir zamanlar çok iyi sonuçlar yakalayan teknikler bugün işe bile yaramıyor olabilir.

İyi bir SEO ajansı ilk önce site içeriğinizin optimizasyonundan başlayacaktır. Ardından sayfaları ve site menüsünü düzenleyecektir. Kaliteli içeriklerden oluşan editöryal plan taslağı hazırlayacaktır. Ancak o zaman bağlantılar, sosyal ağlar vb. gibi dış sinyallerle ilgilenme fırsatı bulabilir.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmeyi Amaçlayan Ajanslara Değer Verin

Google, arama sonuçlarını sadece yapılan aramanın amacına göre listelemez. Ayrıca daha keyifli bir kullanıcı deneyimine sahip web sitelerini tercih etmeye çalışır. Yani daha hızlı, daha yalın, daha az reklam içeren ve Banner kullanımını abartmayan sitelere yönelir.

Size içeriğin ötesinde, kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri sunan bir ajans genellikle başarılıdır. Çünkü kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi ve arama sonuçlarının iyileştirilmesi faaliyetlerini birlikte yürütmeye çalışır.

İyi konumlandırmanın haricinde, web sitenizde gezinen kişilerin hoş bir deneyim yaşamaları dönüşüm oranınızı arttırmaya yardımcı olur.

SEO Ajansının,  SEM Kampanyaları da Yürüttüğünden Emin Olun

Arama Motoru Pazarlaması, SEO’dan tamamen farklıdır. Ancak Google Ads kampanyalarını takip eden bir ajans, Arama Motoru Pazarlaması (SEM) dünyasını da yakından tanır.

Bu tarz ajanslar, dönüşüm oranını arttırmak için takip ettikleri kampanyaları her gün optimize ederler. Yani her gün yaptıkları şey, yaptığınızın yatırımın karşılığını almanızı sağlamaktır.

SEO Fiyatlandırması

SEO ajansı seçerken dikkat etmenizi önerdiğim çok sayıda adımı açıkladıktan sonra, aklınızda hala aynı sorunun olduğunu biliyorum:

“SEO hizmeti için ne kadar ödeme yapacağım?”

SEO ortağınızı seçerken, doğal olarak dikkat ettiğiniz ilk kriterlerden biri de bunun size ne kadara mal olacağıdır. Az önce açıkladığım tüm kriterleri karşılayan ajansımızla çalışmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca SEO fiyatlandırmasını birçok faktör birlikle belirlemektedir:

 • Ajans veya uzmanın sahip olduğu deneyim
 • Ajans veya danışmanın proje içindeki konumu
 • Aylık veya saatlik gibi farklı fiyatlandırma modelleri
 • Startup veya girişim gibi işletme modeli
 • SEO stratejisinin ölçeği
 • SEO çalışmasının hedefleri

İhtiyaç duyduğunuz hizmete, ne kadara sahip olabileceğinizi öğrenmek için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz, sizin için en uygun fiyatlandırmayı yapacaktır. 

Bir SEO projesine yatırım yapmak, web sitenizin geleceği için atacağınız çok değerli bir adımdır. SEO danışmanlığının, size iyi sıralamalar getirebilecek gerçek profesyoneller tarafından yürütülmesi gerektiğini unutmayın.

Uygun olduğunu düşünüyorsanız, SEO danışmanlığı teklifi almak için ajansımızla iletişime geçebilirsiniz. Ardından, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en doğru çözümleri sunacak olan uzmanlarımız İLe çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu