E-Ticaret SEO

SEO Testi Yapabileceğiniz Araçlar

Geleneksel pazarlamanın yöntemlerinin aksine dijital dünyanın en büyük avantajı ölçülebilirliktir. Bu anlamda SEO performansınızı sürekli ölçerek olası eksik ya da yanlış uygulamalarınızı geliştirmeniz mümkündür. Bu nedenle sizlere SEO testi yapabileceğiniz araçlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Listedeki araçların bir ya da birkaçından faydalanarak SEO çalışmalarınızın gidişatı hakkında fikir edinebilirsiniz.

HubSpot Website Grader

SEO uzmanları, web siteleri aracılığıyla trafik ve nitelikli etkileşim kazanmayı hedefler. Bu noktada HubSpot Website Grader, sitenizi kullanıcı deneyimi açısından test etmenize olanak sağlar. Araçta yer alan raporlamalar sayesinde sitenizdeki en ufak bir sorun hakkında bile fikir sahibi olabilirsiniz. Bunlara ek olarak ekleyebileceğim diğer avantajları ise şu şekilde:

 • Araç, sitenizdeki sorunları raporlamanın yanı sıra nasıl düzeltebileceğinize dair eylem odaklı geri bildirimler sunar.
 • Buna ek olarak aracı kullanarak HubSpot Academy’nin site optimizasyonu hakkında 5 derslik kursunu almaya hak kazanırsınız.
 • HubSpot Website Grader sitenizin mobil cihazlardaki deneyimi için ayrı bir bölüm barındırır.
 • Aynı zamanda güvenlik sorunları ile ilgili de araca başvurabilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra aracın tüm bu özellikleri ücretsiz bir biçimde sunduğunu da hemen belirteyim.

Ahrefs

Ahrefs

Eğer daha önce SEO hakkında birikim sahibiyseniz Ahrefs’i duymamış olmanız pek mümkün değildir. Yine de böylesi bir listede Ahrefs’e yer vermemek büyük bir haksızlık olur. 7 günlük deneme süresinin abonelik ücreti ödeyerek kullanabileceğiniz Ahrefs bu doğrultuda farklı kampanyalar barındırır. İş hacminizin büyüklüğüne göre sizin için en uygun paketi seçebilirsiniz. Ahrefs’in diğer özelliklerinin yanı sıra SEO testi konusunda size sağladığı avantajları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Site Explorer modülü ile Ahrefs, sitenizdeki sayfaların performansını size raporlar.
 • Aynı şekilde Keywords Explorer modülü ise anahtar kelimelerinizin hacmini ve tıklama oranını takip eder.
 • Buna ek olarak Site Audit özelliğini kullanarak sitenizdeki teknik sorunlar için tarama yapabilirsiniz.

Google Search Console

Google Search Console

Yeniden ücretsiz bir araca dönmek gerekirse Google Search Console belki de sektörde bulabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biridir. Nitekim SEO çalışmalarının Google odaklı yürüdüğünü düşünürsek Google’dan geri bildirim almak oldukça iyi bir fırsattır. Buna karşılık Google Search Console’un da diğer araçlara kıyasla herhangi bir eksiği olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu doğrultuda SEO testi için Google Search Console’dan şu şekilde yararlanabilirsiniz:

 • Sitenizdeki anahtar kelimelerin mevcut sıralama performansını görüntüleyebilirsiniz.
 • En önemlisi Search Console sitenizdeki tüm tarama hatalarını size göstermektedir. Google tarama botlarının sitenizi nasıl algıladığını bu şekilde anlayabilirsiniz.
 • Tarama bütçenizi analiz etmek için Search Console aracılığıyla Google indekslerindeki sayfa sayınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Ve son olarak elbette tıklama, görüntüleme ve sıralama gibi pek çok metriğe Search Console üzerinden ulaşabilirsiniz.

SEMRush

Semrush

Listeme bir ücretsiz bir ücretli araç ekleyerek devam ediyorum. Bu doğrultuda aylık ücret karşılığında kullanabileceğiniz oldukça kapsamlı araçlardan biri de SEMRush’tır. Kullanıcılarına 3 farklı paket sunan SEMRush, buna göre farklı özellikler barındırır. Ancak SEO testi için temel sürümlere en düşük sürümde bile sahip olduğunuzu hemen belirteyim.

SEMRush genel olarak görüntüleme, anahtar kelime sıralaması, arama hacmi gibi pek çok metrik hakkında metrik içerir. Bu anlamda SEO testi için kullanabileceğiniz tipik bir araç olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunlara ek olarak aşağıda sıralayacağım kullanışlı özellikleri her araçta bulamayabilirsiniz:

 • Sayfanızın performansını rakiplerinizle kıyaslayarak SEO stratejilerinizin sektördeki etkisini inceleyebilirsiniz.
 • Diğer sitelerden sitenize gelen backlinkleri analiz edebilirsiniz.
 • SEMRush bunlara ek olarak içeriklerinizin optimizasyonundaki sorunları da size bildirir. Bu açıdan içerik optimizasyonu ayrı bir araç kullanmanıza gerek kalmaz.
 • Son olarak sosyal medya yayıncılığına yönelik araçları kullanarak takipçilerinizle daha güçlü bir etkileşim için stratejiler geliştirebilirsiniz.

UpCity Free SEO Report Card

UpCity’nin temel özelliği sitenizin rekabete karşı nasıl konumlandığını göstermsidir. Bu anlamda sitenizin rakiplerinize karşı performansını değerlendirmek için UpCity Free SEO Report Card aracından yararlanabilirsiniz. Aracın sizlere sunduğu bazı modüller şu şekildedir:

 • Rank Analysis: Sitenizin Google, Bing ve Yahoo’daki anlık sıralamasını gösterir.
 • Link Building: Backlink kaynaklarınızı analiz etmeniz için ayrıntılı bir rapor sunar.
 • On Site Analysis: Ana anahtar kelimenizin performansını bu modül aracılığıyla ölçebilrisiniz.
 • Website Accesibility: Sitenizin yükleme hızı ve sayfa hatalarını analiz eder.
 • Current Indexing: Sayfalarınızın kaç tanesinin Google tarafından indekslendiğini gösterir.

GrowthBar

Ücretsiz beş günlük deneme sürümünün ardından GrowthBar kullanmak için aylık ücret ödemeniz gerekir. Ancak yukarıda saydığım Ahrefs ve SEMRush’a kıyasla GrowthBar’ın oldukça düşük maliyetli olduğunu hemen söyleyeyim. Buna karşılık aracın daha az özellik içerdiğini de itiraf etmeliyim. Yine de SEO testi için kullanabileceğiniz pek çok fonksiyon barındırmaktadır.

Öncelikle GrowthBar’ın diğer araçlardan farklı bir Chrome uzantısı olarak çalışmasıdır. Bu açıdan kendi siteniz için kullandığınız pek çok özellikten rakiplerinizi analiz etmek için de yararlanabilirsiniz. Temel olarak yararlanabileceğiniz özellikleri ise şu şekilde sıralayabilirim:

 • Sitenize en fazla trafik sağlayan anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Burada organik sonuçların yanı sıra reklam kampanyalarınız için de inceleme yapabilirsiniz.
 • Buna ek olarak araç, domain otoritesine dayalı olarak bir anahtar kelimenin zorluğunu sizin için hesaplar.
 • Son olarak araç, tarama botları açısından sitenizin neye benzediğini göteren bir görsel analiz modülü de barındırmaktadır.

Internet Marketing Ninjas

Sayfa optimizasyonu, meta etikletler ve organik trafik gibi pek çok konuyla ilgili raporlar barındıran Internet Marketing Ninjas’ı tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz. Özellikle sitenizde neyin yolunda gitmediğini anlamak istiyorsanız oldukça kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebilirim. Bu doğrultuda öne çıkarabileceğim özellikleri şunlardır:

 • Sitenizdeki bozuk link ve yönlendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. Bunun için araç sizlere XML site haritası oluşturan bir site tarama fonksiyonu sunar.
 • Benzer bir biçimde sitenizde güncellemeniz gereken noktalar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlara altyapıyla ilgili faktörler kadar eksik görseller gibi daha ufak ayrıntılar da dahildir.
 • Site karşılaştırmak bir kenara Internet Marketing Ninjas sayfa bazında rakiplerinizle karşılaştırma yapmanıza imkan verir. Böylelikle sayfalarınızın eksiklerini daha kolay görebilirsiniz.
 • Yükleme hızı için Internet Marketing Ninjas oldukça kapsamlı bir modül barındırır. Buna göre bir sayfada yer alan tüm elementlerin yükleme hızını ölçebilirsiniz.

Moz Pro Tools

Moz

Listemde son olarak yer vereceğim araç ise yine popüler geliştiricilerden biri olan Moz firmasına ait. Oldukça kapsamlı bir araç olan Moz Pro, sitenizi neredeyse tümüyle analiz etmenize olanak tanır. 30 günlük bir deneme süresinin 4 farklı paketten birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Biraz maliyetli gibi gözükse de Moz Pro Tools’un “all in one” bir deneyim sunduğunu unutmamalısınız. Bu anlamda aracın SEO testi için kullanabileceğiniz bazı özellikleri şu şekildedir:

 • Tarama bütçesi hakkında geniş bir analize ulaşabilirsiniz. Böylelikle yinelenen içerikler ya da bozuk yönlendirmelerin önüne geçer tarama bütçesini daha verimli kullanabilirsiniz.
 • Buna ek olarak Moz Pro Tools, bir URL içerisindeki 3000’e kadar linki inceleyebilir. Böylelikle sitenizde farklı ölçeklerde backlink analizi yapabilirsiniz.
 • Son olarak Moz Pro’nun ayrıntılı raporlarını size e-mail yoluyla ilettiğini de belirteyim. Bu açıdan gerektiğinde raporlarınızı uzmanlarla paylaşarak fikir alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu