E-Ticaret SEO

SEO İş Tanımı Nedir?

SEO iş tanımı en basit ifadesiyle, web sitelerini arama motorları için optimize etmeyi sağlayan bir iş koludur. Bir web sitesinin başarılı sayılmasındaki en önemli kıstaslarından biri, arama motoru sonuçlarında hangi sırada listelendiğidir. Bir SEO uzmanı, bu görünürlüğü iyileştirmekle görevli kişidir. Çalıştığı projenin, organik aramalardan aldığı trafiğini arttırmayı hedefler.

Seo Uzmanı

Her SEO projesinin hedefi temelde aynı olsa da SEO iş tanımı ve gerektirdiği sorumluluklar, ilgili uzmanın hangi şirkette ve nasıl bir projede çalıştığına göre değişiklik gösterir.

Şirketinize uygun bir SEO iş tanımı yapabilmeniz için, LinkedIn, Indeed ve Glassdoor gibi profesyonel platformları inceleyerek hazırladığımız iş tanımı şablonuna birlikte göz atalım.

SEO Uzmanı İş Tanımı Şablonu

Elde ettiğimiz sonuçları, 3 ana başlık altında sınıflandırabiliriz.

 1. SEO Uzmanı Sorumlulukları
 2. SEO Uzmanı için Olmazsa Olmaz Özellikler
 3. SEO Uzmanı için İleri Özellikler

SEO Uzmanı Sorumlulukları

SEO Uzmanı (Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı), bir web sitesinin arama motorlarında organik olarak konumlandırılmasıyla ilgilenen kişidir. Web sitesinin arama motorları tarafından iyi ve görünür olarak algılanması için yerine getirmesi gereken birçok sorumluluğu vardır.

SEO iş tanımında yaygın olarak yer alan sorumluluklar şu şekildedir:

 • Anahtar kelime çalışması ve rekabet analizi yapmak
 • Teknik SEO denetimlerinden ve değişikliklerinden anlar ve uygulamak
 • Site sayfalarının optimizasyon işlemlerini yürütmek
 • İçerik Yönetim Sistemleri’nde (CMS) gerekli değişiklikleri uygulamak
 • İçerik takvimini Yazarları yöneterek ya da onlarla iş birliği yaparak, SEO uyumlu içerik üretim sürecine destek olmak
 • Sitenin SEO performansını takip etmek ve raporlara göre gerekli analizleri yapmak
 • SEO performansını iyileştirmek için yeni stratejiler geliştirmek ve bu stratejileri uygulamak
 • Şirketin SEO yöneticileriyle ve diğer pazarlama ekipleriyle işbirliği içinde çalışmak
 • Projenin ihtiyaç duyduğu özellikleri ve değişiklikleri uygulamak için proje geliştiricileri ve ürün ekipleriyle işbirliği yapmak
 • Yeni SEO testleri geliştirmek
 • Şirketin SEO stratejilerini ve projelerini, müşterilere ve şirketin ilgili kademelerine sunmak
 • En son SEO trendlerini, stratejilerini, gelişmelerini ve arama motoru algoritmalarında meydana gelen güncellemeleri takip etmek

Seo Testleri ve Analizleri

SEO Uzmanı için Olmazsa Olmaz Nitelikler

Bir SEO uzmanı için olmazsa olmaz olarak tanımladığım nitelikler, bu işi yapabilmek için istenen minimum yeterlilikleri içermektedir.

Olmazsa olmaz nitelikler şu şekildedir:

 • Alanında bilgili bir uzman ile çalışmaya başlayabilmek için, en az 2 yıl SEO çalışma deneyimine sahip olmalı
 • En iyi ve en popüler SEO uygulamalarından anlamalı ve bu uygulamaları iyi derecede kullanabilmeli
 • SEO’ya ve internet pazarlamacılığına karşı ilgi duymalı ve tutku beslemeli
 • Şirket içi ekipler ve dönemsel anlaşılan ajanslar arasında SEO stratejileri oluşturma becerisine sahip olmalı
 • Veri odaklı düşünebilmeli ve analitik bir düşünce yapısına sahip olmalı
 • Detaylara önem vermeli
 • Bir projeyi başarıyla yönetebilecek becerilere sahip olmalı

SEO Uzmanı için İleri Nitelikler

SEO iş tanımı için ileri nitelikler; daha spesifik ve daha niş pozisyonlar için aranan özellikleri içermektedir. Ayrıca; bu nitelikler olmazsa olmaz nitelikleri destekleyen yan özellikler de olabilmektedir.  Bir SEO uzmanında aranabilecek ileri nitelikler şu şekildedir:

 • Google Search Console, Google Analytics, Ahrefs ve Screaming Frog gibi SEO araçlarının en az birkaçı için çalışma deneyimine sahip olmalı
 • HTML, CSS, JavaScript gibi yazılım programlarında deneyime sahip olmalı
 • PPC gibi diğer pazarlama kanallarıyla ilgili deneyime veya bilgiye sahip olmalı
 • WordPress gibi popüler CMS’lerde çalışma deneyimi
 • Teknik SEO konusunda deneyimli olmalı
 • İleri düzeyde metin yazma becerisine sahip olmalı

SEO Uzmanı İş Tanımı Şablonu Nasıl Kullanılır?

Bu şablon, işe alım sürecinde yaralanabileceğiniz bir başlangıç noktası olabilir. Yönettiğiniz projeye ya da çalıştığınız iş yerinin niteliğine göre, bir SEO uzmanında aradığınız nitelikler ve özellikler farklılık gösterecektir. Üç başlığı da ihtiyaçlarınız doğrultusunda revize edebilir, istediğiniz maddeleri çıkarabilir, yenilerini ekleyebilirsiniz. Mesela “ileri nitelik” olarak tanımladığımız bir özellik, sizin iş tanımınızda “olmazsa olmaz” grubunda yer alabilir. Birkaç ipucu daha vererek, hazırladığımız bu şablonu kendi işinize nasıl uyarlayabileceğinizi açıklayalım.

SEO İş Şablonu

Şirketinizin Kısa Bir Açıklamasını İlana Ekleyin

İş arayan herkesin, şirketinizin ne iş yaptığını bilmesini bekleyemezsiniz. Yayınladığınız ilana, şirketinizin ne iş yaptığını açıklayan kısa bir yazı ekleyin. Şirket hakkında yazacağınız bu yazıyı, iş ilanının ilk bölümlerine ve iş tanımının hemen ardına ekleyebilirsiniz.

Nasıl Başvuru Yapılacağını Net Bir Şekilde Açıklayın

Bir iş ilanının amacı, mümkün olduğu kadar çok başvuru alabilmek değildir. Çünkü yüzlerce hatta binlerce CV arasından size uygun kişileri tespit etmek çok zaman alıcıdır. Bunun yerine, aradığınız profili karşılayan adaylardan başvuru almaya odaklanmalısınız.

Sadece nitelikli adaylardan başvuru almaya odaklanmanın iyi bir yolu, başvuruların nasıl yapılmasını istediğinizi açıklamaktır. Bu istek, hazırladığı CV’yi toplu olarak herkese e-posta olarak gönderen adayları en başından caydıracaktır.

Örneğin, yayınlayacağınız iş ilanına şöyle bir bölüm ekleyebilirsiniz:

Nasıl Başvurulur?

İlgili pozisyona uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki adrese şu bilgileri içeren bir e-posta gönderebilirsiniz.

 • Size uygun çalışma şekli (tam zamanlı / yarı zamanlı / freelance)
 • SEO ve pazarlama deneyiminiz
 • Bu pozisyon için neden uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz
 • LinkedIn profiliniz
 • Yer aldığınız bir pazarlama kampanyasının iyi veya kötü sonuçları
 • Ek olarak e-postanın sonuna, SEO veya pazarlama hakkında daha önceden yayınlanmış birkaç makalenizi eklemeyi unutmayın.

İş Tanımı Şablonu Nasıl Oluşturulur?

Otak noktaları iki ana bölüm şeklinde sınıflandırabiliriz;

 • Sorumluluklar
 • Beceriler ve Özellikler

Sorumluluklar

Anahtar kelime araştırması, sayfa içi veya teknik SEO gibi, standart SEO görevlerinin üst sıralarda yer alması, oldukça normal bir sonuçtur. Bu maddelerin yanı sıra, içerik ekipleriyle işbirliği yapma, raporlama, SEO stratejilerini iç/dış paydaşlara sunma gibi görevler de olmazsa olmaz sorumluluklardandır.

Sektördeki yeni gelişmeleri ve sektördeki trendleri de takip etmek, bir SEO uzmanından yerine getirmesi beklenen görevlerdir. Ancak, içerik üretmek ve bağlantı oluşturmak SEO iş tanımında yer almayan sorumluluklardır.

Dürüst olmak gerekirse, sorumluluklar listesini istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Ancak başvuru sahibinin tüm maddeleri karşılamasını ve hepsi hakkında bir deneyime sahip olmasını beklemek, biraz uçuk bir yaklaşım olur. Çünkü önemli olan şey, kişinin öğrenmeye istekli olmasıdır. Merak duygusunu hiçbir zaman kaybetmeyen kişiler, çoğu büyük sorumluluğun altından kalkmayı başarabilirler.

SEO Anahtar Kelime Araştırması

Beceriler ve Gereksinimler

Bir işe alım söz konusu olduğunda, akıllara her zaman şu soru gelmektedir:

“Yetenek mi, yoksa tecrübe mi daha önemlidir?”

İstekli ve yetenekli olması koşuluyla hemen hemen herkes, SEO öğrenebilir. Tabii ki kişinin öğrenmeye karşı istek duyması ve biraz da yetenekli olması gerektiğinin altını bir kez daha çizmek gerekir.

İşe alım müdürleri ile yapılan bir ankette, katılımcıların %65’i başvuru sahiplerinin en az 2 yıl tecrübeye sahip olmasını beklediklerini ifade etti. 

Yani piyasada iş tecrübesi, işe alım sürecinde görmezden gelinemeyen bir faktör olmaya devam etmektedir.

SEO Uzmanı Adaylarına Tavsiyeler

Bu yazıyı SEO sektörünün potansiyel bir çalışanı olarak okuyorsanız, sıraladığım sorumlulukların ve niteliklerin çok sayıda olması kesinlikle cesaretinizi kırmamalıdır. Birçok deneyimli SEO uzmanı, bu işi yapmak için bir üniversite diplomasına ya da çevrimiçi sertifikalara gerek olmadığı konusunda hemfikirdir.

SEO uzmanı olabilmek için, özelliklerinizi ve çalışmak istediğiniz sektöre karşı tutumunuzu geliştirmeye odaklanmalısınız. Avusturalyalı SEO Uzmanı Saijo George, bu işte iyi olabilmek için neler gerektiğini şu şekilde sıralamıştır:

 • Hızlı bir şekilde öğrenebilme ve gerektiğinde bazı öğrendiklerini unutabilme yeteneği
 • Meraklı bir zihin
 • Sahip olunan bilgiyi, daha geniş kitlelerle paylaşma isteği
 • Bir takım oyuncusu olabilmek. Gerekli tüm beceriler sonradan öğrenilebilir, ancak ekip çalışmasına yatkın değilseniz, diğer tüm maddeler önemini kaybetmektedir.

SEO alanında çalışmak istiyorsanız, bu sektöre adım atabilmek için neler yapabileceğinizi hiç zaman kaybetmeden değerlendirmeye başlamalısınız. Kendi web sitenizi kurarak veya bir şirkette staja başlayarak, yani doğru bir eğitim veya deneyim sürecinin ardından, sizin de SEO uzmanı olma şansınız her zaman vardır.

Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse, işe alım sürecinde teknik beceriler önemlidir; ancak adayın sahip olduğu özellikler ve işe karşı duyduğu heyecan çok daha önemlidir. Ekip içinde liderlik yapabilecek ve grup çalışmasına yatkın, ancak bazı becerilere sahip olmayan bir aday ile karşılaşırsanız, ona bir şans vermeyi düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki SEO ve pazarlama becerilerini, doğru kişiyi bulduğunuz takdirde her zaman rahatlıkla öğretebilirsiniz.

Hazırladığımız SEO iş tanımı şablonunu, kendi işinizin veya çalıştığınız şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlamaktan çekinmeyin. Unutmayın ki, nasıl bir SEO Uzmanına ihtiyacınız olduğunu en iyi siz belirleyebilirsiniz.

SEO iş tanımı şablonuna eklemek istediğiniz bir madde varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu