E-Ticaret SEOE-Ticaret

Trafiğinizi Artıracak SEO Stratejisi

Trafiğinizi yeterli bulmuyor musunuz? Sonuç getirmeyen SEO Stratejilerinden sıkıldınız mı? O zaman doğru adrestesiniz. İşte sizler için organik trafiğinizi artıracak kritik bir SEO stratejisi.

Trafiğinizi Artıracak SEO Stratejisi

SEO stratejisine geçmeden SEO ve SEM hakkında sizleri bilgilendirmemiz gerekiyor. Trafiğinizi artıracak SEO stratejisi için yazımızı okumaya devam edin.

Trafik Kaynakları Hangileridir?

Herkes Google aramalarında daha iyi sıralamalarda olmak ister. İyi konumlarda olmak isteyenler oyunu kurallarına göre oynayanlar olacaktır.

Trafik almanın iki ana yolu vardır: Ücretli ve Organik trafik. Ücretli trafik genellikle SEM (Arama Motoru Pazarlaması) veya PPC (Tıklama Başına Ödeme) olarak adlandırılır. Bu yöntem genellikle reklam yöntemi ile yapılır. Google, Facebook, Instagram, Pinterest veya Snapchat gibi sosyal medya mecralarından da reklam verilerek oluşturulabilir.

SEM ve PPC, trafiği artırmanın iyi bir yolu olsa da bu yöntem yeni başlayanlar için en iyi yol değildir. Çünkü yeni reklamlarınızda hedef kitlenizi deneme yanılma yoluyla yapmanız ve size trafik anlamında getirisi olmama ihtimali vardır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ise genellikle “organik” trafik olarak adlandırılır. SEO’da organik trafik için arama motorlarında veya sosyal medyada reklam yapmanıza gerek yoktur.

SEO’da trafik kazanmak zaman ve çaba gerektirir. SEO’dan trafik kazanmak için öncelikle insanların ilgisini çekecek faydalı içerikler oluşturmalısınız. Trafiğinizi oluşturup devamlılığını sağlamak istiyorsanız SEO tekniklerine uymalısınız.

En Büyük Sorun: Yanlış SEO Taktikleri

SEO ile ilgili en büyük sorun çoğu SEO uzmanının hala yıllar önce olan ve şu an bir işlevi olmayan yanlış SEO taktiklerini uygulamasıdır. Bu teknikler anahtar kelime doldurma, makale döndürme, Amazon satış ortağı olma türü eylemler ve benzerleridir.

Bu tür teknikler eskiden işe yaramış taktikler olup şu anda bu taktiklerin bazıları işe yarayacağına size zarar bile verebilir.  Google, yıllar içerisinde web sitelerine trafik yönlendirme yöntemlerini değiştirdi. Eğer eski tekniklere güveniyorsanız zamanınızı ve paranızı boşa harcıyorsunuz demektir. Ayrıca sitenizin sıralamasını riske atıyorsunuz demektir.

Bir başka hata da birçok blogger ve dijital pazarlamacısı, içerik oluşturmak ile vlog yapmayı karıştırırlar. Böyle yapılması insanların aradıkları konular yerine bloggerların ilgilendiği konuları ve blogglerların özel günlerinin paylaşılmasına neden olur. Aslında kullanıcılar konu ararken bloggerların hakkında bilgi edinirler. Bu gibi içerikleri bazı dijital pazarlamacıların önermesi nedeniyle çoğu küçük ve orta ölçekli işletme boşuna zaman harcayıp zarar görüyor.

Organik Trafik Nasıl Oluşturulur?

Organik trafik, web sitenize trafik çekmek için tıklama başına ödeme yapmadan makale veya video içerik gibi içerikler oluşturarak web sitenize kazandığınız trafiktir. Kullanıcıların aradığı anahtar kelimeleri bulmak için “Google’ın önerilen arama terimleri yöntemi denemelisiniz. Bunu, Google’ın yerel Önerilen Arama özelliklerini kullanarak ve fikirlerinizi alfabeye göre çalıştırarak yapabilirsiniz. Ve merak etmeyin, bu araç tamamen ücretsizdir.

Daha sonra hangi konuların hangi sırayla yazılması gerektiğini görmek için rakip analizi yapmanız gerekir. Siparişe karar vermenize yardımcı olması için İçerik Karışımını kullanmanızı öneririz.

Arama Analizi Yapın

Sürdürülebilir bir trafik kazanmak için doğru içeriklere ihtiyacınız vardır. İçerik türünüz ne olursa olsun kullanıcıların ilgisini çekmeniz gerekmektedir.

Bir E-Ticaret sitesi sahibi olarak içeriklerinize gelen kullanıcıları müşterilere dönüştürmek istersiniz.  Bunu yapmak için, ürünlerinizi açıklamanızı yardımcı olacak blog ya da video içerikleri oluşturabilirsiniz.

Doğru blog içerikleri oluşturursanız Google’dan, doğru video içerikleri oluşturursanız Youtube’dan trafik çekebilirsiniz. Peki içeriklerinizi yazarken ne hakkında yazmalısınız? İşte bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. O yüzden sizlere Google’ın önerilen arama terimleri yöntemi öneriyoruz.

Google’ın Önerilen Arama Terimlerini Kullanın

İnsanların gerçekte ne aradıkları hakkında fikir edinmek için Google’ın Önerilen Arama terimlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

E-Ticaret mağazanızda altın bilezik sattığınızı varsayalım. Yapmanız gereken şey, Google’da “Anahtar Kelime Fikriniz ‘A” yazmak (enter tuşuna basmadan) ve doldurulan önerilere bir göz atmaktır.

Örnek vermek gerekirse:

SEO Anahtar Kelime Bulma

Bu size, insanların arama motorunda gerçekte aradıkları konuların türü hakkında bir fikir verir. Yukarıdaki örnekte, kullanıcıların altın takı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu sorduğunu görmekteyiz. İçeriklerinizden birini en üstteki başlığa göre yapılandırırsanız başarılı olacaksınız.

Amaç, tüm alfabeyi gözden geçirmek ve oluşan fikirleri yazmaktır. Yani “Altın takı B, C, D…” diye devam etmelisiniz.

Blogunuz için makaleler yazmanıza yardımcı olmak üzere çevrimiçi ortamda sorulan soru türlerini görmek için “Nasıl Yapılır” gibi soru kelimeleri de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, daha fazla fikir için sayfanın üst kısmındaki önerilen sorulara ve arama sayfasının alt kısmındaki önerilen aramalara bakmak her zaman iyi bir yöntemdir.

Rakip Analizi Yapın

Şimdi bazı konu fikirlerine sahip olduktan sonra, rakip analizi yapmanın ve hangi konu hakkında yazmaya değer olduğuna karar vermek için iyi bir zaman. Google’ın önerilen arama terimleri yöntemi ile bulduğunuz bazı konu fikirleri çok rekabetçi olabilir, diğerleri ise daha düşük rekabet içeriyor olabilir. Daha sonra konunuzu Google’da değerlendirerek çok fazla rekabet olup olmadığını görmelisiniz.

Konu fikirlerinizi Google’a yazıp sonuçlara bakarak Rakip Analizi yapın. Sektörünüzdeki güvenilir veya en iyi kaynaklardan çok sayıda yüksek kaliteli, alakalı, uzun biçimli makale (3000 kelimeden fazla) bulursanız, konunuzun kapsamlı ve rekabet gücü yüksek olma ihtimali fazla olacaktır.

Konu zaten yetkili veya popüler siteler, hükümet web siteleri veya yüksek trafiğe sahip siteler tarafından ele alınmışsa, bu konuyu şimdilik bırakmak en iyisi olabilir. Yeni bir site olarak, böylesine rekabetçi bir konuyu kullanarak Google’da iyi bilinen siteleri geride bırakmanız biraz zor olacaktır.

Konunuz hakkında çok az veya hiç alakalı bilgi bulmazsanız veya en iyi sonuçlar forumlardan, pdf belgelerinden veya diğer düşük kaliteli, kısa içerikten (1000 kelimeden az) geliyorsa, bulmuş olabilirsiniz. Yazmak için mükemmel bir konu! Bu aynı zamanda az, güncel olmayan, alakasız veya güvenilmez bilgiler içeren konuları da içerir. Bu konular, başlangıçta size en iyi hizmeti verecek ve daha hızlı sıralamanıza ve Google’dan sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Yüksek Kalite İçerikler Oluşturun

Kullanıcılar, belirli bir soruyu yanıtlayan ve bağlam sağlayan alakalı, yüksek kaliteli bilgiler istedikleri için web sitelerini ziyaret ederler.

Web sitenizin ziyaretçilerinize kaliteli, yararlı ve alakalı bilgiler sunması gerekir. Elbette, Google’da sıralamanız arttıkça daha fazla trafik alırsınız. Peki sıralanacak “kaliteli içeriği” nasıl yazabilirsiniz?

İlk önce, makalenizin bir taslağını oluşturun. Bunu benzersiz araştırmalarla doldurun, başında bir Cevap Hedefi ve sonunda da ilgili sorular olduğundan emin olun. Cevap Hedefleri, arayan kişinin aradığı soruyu kısa ve öz bir şekilde doğrudan cevaplamanızı sağlamalıdır. Bu tür içerik organizasyonu, Google arama sonuçlarında Featured Snippet’a ulaşmanızı sağlayabilir.

Eskimeyen (“Evergreen”) İçerikler Oluşturun

Oluşturduğunuz içerik türü konusunda çok seçici olmalısınız. Böylece site ziyaretçilerinize hem günümüzden hem de birkaç yıl sonra geçerli olabilir. Örneğin, en son cep telefonları hakkında yazarsanız, makalenizin bundan sonraki 10 yıl içinde hala geçerli olma şansı yoktur.

Kitlenize şu andan itibaren beş veya on yıl sonra hala alakalı olabilecek yararlı bilgiler sağlamaya odaklanırsanız, eskimeyen içeriğe sahip olacağınızdan sık sık güncellemeniz gerekmeyecektir.

YouTube’u Trafik Kaynağı Olarak Düşünün

YouTube, Google’dan sonra internetteki en büyük ikinci arama motorudur. Ancak çok sayıda işletme, YouTube’u hâlâ bir “vlogger” içerikleri olarak görüyor ve trafik oluşturmak, satışları artırmak için büyük bir fırsatı kaçırıyorlar.

Bilgilerinizi paylaşmak için bir YouTube kanalı oluşturun. İçeriğinize bağlanan kendi YouTube videolarınız varsa, Google blogunuzu daha fazla otoriter olarak değerlendirecektir. Ayrıca Youtube’dan E-Ticaret sitenize daha fazla kullanıcı çekebilir ve cironuzu artırabilirsiniz.

Yeni SEO taktikleri hakkında artık işinize yarayacak her şeyi biliyorsunuz. İçeriğimizde yer alan maddeleri düzgün bir şekilde uygularsanız trafiğinizin artacağına biz eminiz. Siz de emin olun ve Google’ın önerilen arama terimleri yöntemi ile yeni içerik fikirleri bulmaya başlayın. E-Ticaret ve içeriğimiz hakkında sorularınız varsa lütfen yorumlarda belirtin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu