Sosyal MedyaYouTube

10 Adımda YouTube Pazarlama

YouTube, ürünlerinizi video yoluyla pazarlayabileceğiniz en iyi kanaldır. Günümüzün en büyük ve en popüler video platformudur.

Tüketicilerin çoğu bir ürünü satın almadan önce YouTube üzerinden ürün inceleme videoları izlemektedir.Bu sayede ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olur ve güvendikleri kişilerin de yorumlarını öğrenmiş olurlar. Edindikleri bilgi ve yorumlar da satın alma kararlarını şekillendirmektedir. Bu da Youtube’ un ürün pazarlaması için de çok etkili bir kanal olduğunun kanıtıdır.

YouTube Pazarlama

YouTube’ da aktif içerik üreticisi olmak ve platformu ürün pazarlaması için kullanmaya karar verdiyseniz videolarınızı yayınlamadan önce video pazarlama planı yapmanız gerekmektedir.

Youtube izleyicisinden, içerik üreticisine geçiş yapmanız konusunda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edin.

Video Pazarlama Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Videolar, kitlenizle iletişim kurmak, markanızın hikayesini anlatmak, vizyon, misyon ve değerlerinizi yansıtmak için ideal bir mecradır. Bu bilgileri hedef kitlenizle paylaştığınızda sizinle bağlantı kurma, markanıza güvenme ve etkileşim kurma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu durum ise satışlarınızı besleyecek ve markanıza değer katacaktır.

Video pazarlama doğru bir şekilde yapıldığında yalnızca hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda yeni müşterilere ulaşmanızı da sağlar. Yüksek kaliteli video pazarlama içeriği sunmak, markanızı daha otoriter bir hale getirir, bu da markanızın güvenilirliğini artırır ve sizden alışveriş yapmayı düşünen kişileri satın almaya ikna eder.

Video pazarlama hakkındaki genel bilgilerden sonra, şimdi sıra YouTube’ un pazarlama için nasıl kullanılacağını öğrenmekte!

YouTube Pazarlama İçin İçerik Fikirleri Bulun

Müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurmak, web sitenizin trafiğini artırmak, işinizi daha otoriter olarak konumlandırmak için YouTube Pazarlamayı kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. YouTube pazarlama stratejinizi oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey hedeflerinize karar vermektir.

YouTube İçerik Fikri

Hedefler belirlemek, video pazarlama stratejinizin yolunda gitmesine ve oluşturduğunuz video kampanyalarının nihai hedefinizle alakalı olmasına yardımcı olacaktır.

İşte yaratıcı sürece başlamanıza yardımcı olacak bazı içerik fikirleri:

 • Sahne Arkası Videolar ve Vlog’lar: Şirketinizin ürünleri nasıl yarattığı, logonuzu nasıl oluşturduğunuz veya günlük hayatınıza nasıl devam ettiğiniz ile ilgili videolar kullanıcıların dikkatini çekecektir.
 • Nasıl Yapılır Videoları: Hedef kitlenize, işletmenizde bulunan ürünlerin nasıl yapıldığı ile ilgili videolar çekin. “Kendin Yap” projeleri ile onlara yol göstermek kullanıcıların dikkatini çekecek ve etkileşimi arttıracaktır.
 • Blog Yazılarını Video İçeriğe Çevirin: Hedef kitlenize videoya uygun blog yazılarınızı videolara çevirin, örneğin ” En İyi 75 Talep Üzerine Baskı Ürün Fikri ” gibi videolar çekmek kullanıcıların ilgisini çekebilir.
 • Ropörtajlar: Konular hakkında fikirlerini almak için sektörünüzdeki diğer yetkililerle röportaj yapın. Sektörünüzdeki diğer insanlarla röportaj yapmak hedef kitlenizin ilgisini çekecektir.
 • Ürün Videoları: Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi, çalışırken sergileyin veya izleyicilerinize bunları nasıl kullanacakları konusunda fikir verin. Bunu yapmak videonuzu izleyen kullanıcıların ürünleri beğenip satın almasını sağlayacaktır.
 • Örnek Olay İncelemeleri: Müşterilerinizle görüşün ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin yaşamlarını nasıl iyileştirdiğini öğrenin. Sonuçta, müşterileriniz sizin en iyi elçinizdir. Diğer müşterilerin yorumları hedef kitlenizde bulunan potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecektir.

YouTube Kanalınızı Oluşturun

YouTube pazarlamanın ilk adımı olan İçerik Bulma Adımını tamamladığınıza göre, bulduğunuz içerik fikirlerini YouTube hesabınıza yüklemenin zamanı geldi. Bunun için öncelikle YouTube kanalınızı oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca YouTube hesabınızı ouşturun.

 • Gmail hesap bilgilerinizle YouTube’da oturum açın.
 • Sağ üst köşedeki kullanıcı simgesine tıklayın.
 • “Yeni Bir Kanal Oluştur” a tıklayın.
 • Ardından” özel bir ad kullanın veya kendi adınızı kullanın”a tıklayın.
 • Marka adınızı girin.
 • Ve son olarak “oluştur” butonuna tıklayın.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, profilinizi ve kanal açıklamanızı doldurmalısınız. Burada markanızı tanımlayabilirsiniz ve kitlenizi YouTube kanalınızda neler bekleyebilecekleri hakkında bilgilendirebilirsiniz.
Bu bölümde ayrıca birincil anahtar kelimelerinizi hedefleyebilir, web sitenizi ve sosyal medya kanallarınızı bağlanabilirsiniz.

Ayrıca bir profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı da yükleyerek YouTube kanalınızın bir araya getirilmiş ve markaya uygun görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlk Videonuzu Oluşturun

Çekmek istediğiniz video türüne karar verdikten ve kanalınızı oluşturduktan sonra ilk videonuzu oluşturmaya hazırsınız demektir. Ancak videonuzu çekmeye başlamadan önce video içerisinde şaşırmamak için gerekli tüm materyalleri bulundurmanız işinize yarayacaktır. Örneğin içeriğiniz, “nasıl yapılır” videosu ise kamera açılmaya başlamadan önce gerekli tüm malzemeleri hazırlamalısınız.

İlk videonuzu çektikten sonra sırada düzenleme kısmı var. Düzenleme yapmak için Adobe Premiere Pro, Adobe Audition ve Adobe After Effects gibi programları kullanabilirsiniz.

Düzenlemeden sonra ise ilk videonuzu YouTube kanalınıza yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle YouTube’a gidin, Yükle düğmesine tıklayın ve yüklemek için videonuzu seçin. Videonuzu hemen yayınlayabilir veya daha sonraki bir tarihte yayınlanması için planlayabilirsiniz. Yükleme ve işleme videonun uzunluğuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

YouTube Kanalınızı Optimize Edin

YouTube kanalınızı kurdunuz ve ilk videonuzu yüklediğinize göre insanların içeriğinizi bulabilmesi için optimizasyon sürecinin zamanı geldi.  Sizler için kanalınızı ve videolarınızı nasıl optimize edebileceğinizi aşağıda belirttik.

YouTube Kanal Optimizasyonu İçin İpuçları:

Anahtar Kelimeler Kullanın: Anahtar kelimeler, YouTube’daki aramalarda hangi kelimelerde sizin kanalınızın görüneceğini belirler. Video başlıklarına ve açıklamalara, video etiketlerine ve kanal açıklamasına anahtar kelimeler eklemelisiniz. Ancak aşırıya kaçmayın ve aynı anahtar kelimeyi defalarca doldurmayın. Bunu yapmanız YouTube’a spam gibi görünebilir ve sonuç olarak videonuzu izleyicilere önermeyebilir. Anahtar kelimelerin kullanımını mantıklı tutmalısınız. Mantıklı tuttuğunuzda anahtar kelimeleriniz YouTube’a doğal görünür.

Hakkımızda Sayfanızı Optimize Edin: İlk 48 karakter YouTube arama sonuçlarında görünür. Bu nedenle kullanıcılara kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı iletmek için kanalınız açısından çok önemli olacaktır.

Kanal Anahtar Kelime Etiketlerini Kullanın: Bunu yapmak için Gelişmiş Ayarlarınızı başlatın. Bu etiketlerle kanalınızın neyle ilgili olduğunu YouTube’a iletmek için yalnızca 100 karakter elde edersiniz, bu yüzden en iyi şekilde yararlanmalısınız.

Yorumları Yanıtlayın: Videolarınızı yükledikten sonra, yorumları günlük olarak kontrol edin. Böylece kullanıcılarınıza hemen yanıt verebilirsiniz. Kanalınızda doğal bir etkinlik oluşursa YouTube algoritmasının videolarınızı başkalarına tavsiye etme olasılığı yükselecektir.

Kanal Fragmanınızı Oluşturun: Bir film fragmanına benzer şekilde kanal fragmanınız markanıza kısa bir giriş sağlar. Fragmanınızı yalnızca kanalınıza abone olmayan kişiler görebilir. Bu nedenle kanalınızı oluştururken bunu aklınızda bulundurmalısınız. Aşağıda, kanal fragmanı çekmeye yönelik birkaç ipucu verilmiştir:

 • Fragmanınızı kısa tutmalısınız. Fragmanınız kısa ve öz olmalı yeni kullanıcılar sizleri iyi tanımalı.
 • Kendinizi net bir şekilde anlatın.
 • İzleyicilere kanalınızın nasıl değerler kattığını gösterin.
 • İzleyicilerden abone olmalarını ve yeni yüklemeler hakkında bilgilendirilmeleri için abone olmalarını isteyin.

YouTube Video Optimizasyonu İçin İpuçları

 • Video başlığının içeriğinizle ilgili bir anahtar kelime içerdiğinden emin olun.
 • Başlığınız kısa ve ilgi çekici olmalı.
 • Videoda anahtar kelimelerinizden bahsedin. İnsanları içeriğinizi izlemeleri için kandıran tıklama tuzağı başlıkları eklemekten kesinlikle kaçının. Video başlığı ve içeriği aynı anahtar kelimeleri içermesi kanalınız ve videonuz için daha iyi olacaktır.
 • İzleyicileri video içerisinde abone olmaları için davet edin.
 • İlgi çekici bir kapak fotoğrafı tasarlayın. YouTube kapak fotoğrafınızın kullanıcıların ilgisini çekmesi videonuzun daha fazla izlenmesini sağlayacaktır.
 • Bilgilendirici, anahtar kelime için optimize edilmiş, reklam veren dostu bir video açıklaması yazın. En iyi uygulamalar hakkında daha ayrıntılı bilgi için YouTube’un “Akıllı Açıklamalar Yazın” bölümüne bakmanızı öneriyoruz.
 • Kendi alt yazılarınızı ekleyin. Bu, YouTube algoritmasının içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlamasına ve diğer izleyicilere önermesine yardımcı olacaktır.

Video Stoğu ve İçerik Planı Oluşturun

İlk videonuzu oluşturdunuz ve hedef kitlenizin ilgisini yavaş yavaş çekmeye başladıysanız sırada hedef kitlenizin ilgisini daha fazla çekmek için düzenli olarak paylaşım yapmanız ve bir an önce yükleyebileceğiniz bir video stoğu oluşturmanız gerekir.

Yüklenen bir videoya tüm ayrıntıları eklemeyi tamamladığınızda videoyu tercih ettiğiniz bir zamanda yayınlanacak şekilde planlama seçeneğiniz vardır. Hedef kitle demografiniz için YouTube’da yayınlamak için en uygun zamanın ne olduğunu araştırdığınızdan emin olun.

YouTube Analytics, izleyicilerinizin ne zaman çevrim içi olduklarını gösteren bir grafiğe sahiptir. Bu özellik, YouTube topluluğunuzu kurduğunuzda gelecektir. Ayrıca, kanalınızı analiz eden ve en uygun yayınlama zamanını öneren ücretsiz bir plana sahip bir Chrome eklentisi olan VidIQ‘yu da kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin veya benzer kategori içinde içerik üreten diğer içerik oluşturucuların yayın saatlerine bakın ve bunun etrafında çalışmayı da deneyin.

İçeriğin önceden hazırlanmış ve planlanmış olması tutarlı bir şekilde gönderi paylaşmanızı sağlar, bu kitlenizin ve YouTube kanalınızın aktif ve ilgi çekici olması için marka adınızın akılda kalmasını sağlayacaktır.

Verilerin Videolarınızı Güçlendirmesine İzin Verin

Video pazarlamanızı geliştirmek için hedef kitlenizi içten dışa bilmeniz gerekir. Bu nedenle veriler en iyi arkadaşınız olacaktır.

Bir YouTube işletme hesabıyla, aşağıdakileri belirleyen analizlere erişiminiz olacaktır:

 • Görüntüleyenlerinizin yaşı ve cinsiyeti
 • Görüntüleyenlerinizin bulunduğu yer
 • Videolarınız izlendiğinde

Ayrıca kanalınızın erişim, etkileşim, kitle ve gelir gibi metrikleri de göreceksiniz. Bu bölümlerdeki tüm verilerle video pazarlama stratejinizi daha da özelleştirebilirsiniz. Böylece zaman içinde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Video pazarlama stratejilerinin neye benzediğini görmek için rakiplerinizin YouTube kanallarına da bakabilirsiniz. Böylece rakiplerinizden de bir şeyler öğrenebilirsiniz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için video konularına, görüntüleme sayılarına ve yorumlara göz atmalısınız. Böylece hatalarından ders çıkarabilir veya deneyebileceğiniz yeni taktikler için ilham alabilirsiniz.

Oynatma Listesi Oluşturun

Oynatma listeleri oluşturmak ve kanalınızı düzenli tutmak kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çok önemlidir.

Yeni videolar yüklediğinizde yeni oynatma listeleri oluşturma ve oynatma listelerine video ekleme seçeneğiniz vardır. Oynatma listeleri oluşturmak, benzer videoları bir arada gruplandırmanıza olanak sağlar. Böylece kullanıcılar videolarınızı daha kolay bulabilir ve videoları arka arkaya otomatik olarak oynatabilir. Kanalınızda bir video seriniz varsa veya ilgili konuları kapsayan bir dizi videonuz varsa bunu yapmanız izlenmelerinizi artıracaktır.

Oynatma listeleri ayrıca görüntüleyenleri kanalınızda daha uzun süre tutmaya yardımcı olur ve bu da SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. YouTube, videolarınızı daha fazla kullanıcıya önererek kanalınızın daha keşfedilebilir olmasına ve videolarınızın daha geniş çapta izlenmesine yardımcı olacaktır.

Video Kartları Ekleyin

İzleyicilerinizin sizinle etkileşim kurmaya ve çevrim içi mağazanıza, sosyal medyaya ve diğer video içeriğine tıklamaya teşvik etmek için videonuzun ardından videonuzda ve bitiş ekranlarınızda video kartlarını kullanın.

Youtube Videolarınıza Video Kartlar Ekleyin

Video kartları video sonunda yukarıdaki görseldeki gibi gözükecektir.

YouTube Reklamcılığı

Bir reklam bütçeniz varsa, YouTube reklam kampanyaları yürütmeyi düşünmelisiniz. Ücretli reklamların aracılığıyla kanalınızın büyümesini hızlandırabilirsiniz. Ancak, reklamlarınızdan ve hedef kitlenizden istediğiniz sonucu belirlemeden buna para harcamamalısınız. Reklamlarınızı oluşturmadan önce aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Kimi hedeflediğiniz: Hedef kitlenizin demografisi ve hedef kitlenizin ilgi alanları nelerdir?
 • Ne hedeflediğiniz: Videonuza göz atarak marka bilinirliği kazanmaya mı çalışıyorsunuz, kullanıcıların tıklamasıyla web sitenize ulaşmalarını sağlamaya mı çalışıyorsunuz?
 • Nereyi hedeflediğiniz: Ülkelerine, eyaletlerine ve şehirlerine göre çoğunlukla nerede bulunuyorlar?
 • Ne zaman hedefliyorsanız: Reklamlarınızın ne sıklıkla ve hangi cihazlarda gösterilmesini istiyorsunuz?

YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı reklam biçimlerine sahiptir. Bu nedenle, istediğiniz sonuçlara göre doğru reklam seçeneklerini seçebilmeniz için önce neyi hedefleyeceğinizi düşünmeniz önemlidir.

İzleyin, Analiz Edin ve Tekrar İzleyin

Kanalınız kurulduğunda ve videolarınız izleyicilerinize ulaşırken sizin için işe yaradığından emin olmak için YouTube video pazarlama stratejinizi takip etmeniz gerekecektir. Eğer işe yaramıyorsa değişiklik yapabilirsiniz.

YouTube analizlerinizde aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz:

 • Videolarınızı kimlerin izlediğine
 • Ne zaman izlediklerine
 • Kullanıcıların ne kadar süredir görüntülediği
 • Kullanıcıların hangi cihazdan izledikleri (mobil cihazlar, TV’ler, tabletler veya masaüstü bilgisayarlar)
 • Abone sayınız arttığı ya da azaldığı

Bu rakamları kontrol etmek tek seferlik bir şey değildir. Bu verilere düzenli olarak göz atmalısınız, böylece video pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve hedef kitlenize göre uyarlayabilirsiniz.

YouTube’da işletmenizin olması markanız adına yararlı bir seçim olacaktır. YouTube’da kitle kazanmanız doğrudan işletmenizin de kitle kazanması anlamına gelecektir. Bu yüzden YouTube platformuna sosyal medya kadar olmasa da önem vermelisiniz. İçerik ve E-Ticaret hakkında sorularınız varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu